'Anadolu'da Yontma Taş Devri'nden beri tanrı inancı var'

'Anadolu'da Yontma Taş Devri'nden beri tanrı inancı var'
'Anadolu'da Yontma Taş Devri'nden beri tanrı inancı var'

16 bin yıllık tanrıça figürü heyecan yarattı. FOTOĞRAF: M. NURİ ŞİRİN / DHA

KAHRAMANMARAŞ - Adanolu’da ‘tanrı/tanrıça’ inancının Cilalı Taş Devri’nden de önce Yontma Taş Devri’nde bile olduğunu gösteren çok önemli bir bulguya ulaşıldı. Kahramanmaraş’ın Döngel Köyü Direkli Mağarası’nda yapılan kazıda 16 bin yıllık olduğu tahmin edilen ana tanrıça figürüne ulaşıldığı açıklandı. 
Kazı ekibi başkanı Yrd. Doç.Dr. Cevdet Merih Erek, pişmiş topraktan ceviz büyüklüğünde ana tanrıça figürü nedeniyle heyacanlı:
“Bu bulguyla birlikte Anadolu’da Neolitik çağda (Cilalı Taş Devri) var olduğu düşünülen tanrı inanışı, 3’üncü Epipaleolitik döneme (Yontma Taş Devri) kadar ulaştı. Oldukça küçük ve stilize olan bu figürümüz pişmiş topraktan yapılmış son derece stilistik bir figürdür. Bulunan ana tanrıça figürüne akademik ve arkeolojik açıdan değer biçmek mümkün değil. Diğer çok önemli unsurlar, taştan yontulmuş, çakmaktaşından yontulmuş, aletlerdir. Çakmaktaşının dışında, obsidyen dediğimiz taşların da burada bulunmuş olması, Orta Anadolu’yla Maraş arasında bir bağlantının da olduğunu gösteriyor.”
Obsidyen, volkanik malzemeden oluşan cam benzeri keskin bir malzeme. Orta Anadolu zengin obsidyen yataklarına sahipti. (dha)