Anadolu'nun en ağır kuşu tarih olmasın

Elli yıl öncesine kadar Türkiye'deki hemen tüm bozkır ve tarlalarda yaşayan toy kuşları, tarım ilaçları ve bilinçsiz avlanmayla 50 yıl içinde tükenme noktasına geldi.

AKSARAY - Elli yıl öncesine kadar Türkiye'deki hemen tüm bozkır ve tarlalarda yaşayan toy kuşları, tarım ilaçları ve bilinçsiz avlanmayla 50 yıl içinde tükenme noktasına geldi. Doğa Derneği Önemli Kuş Alanları Envanter Sorumlusu Dicle Tuba Kılıç, Türkiye'de 764-1250, dünyada ise 41 bin üyesi bulunan toy ailesinin nesilinin tükenme tehlikesinde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Toy, tavuskuşundan sonra en güzel kuş türü kabul edilir. Anadolu'daki yabani hayvanlar içinde bilinen en ağır kuş türü. Dişileri 4-5, erkekleri 15 kilogram. Toyun Anadolu'da yaşatılması için Doğa Derneği ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 'Toy Ulusal Eylem Planı' hazırladı. Böylece 2020'ye kadar sayı 2 bine çıkarılacak."
Turnagiller ana ailesinin toylar familyasından, ortalama hindi büyüklüğünde, Latince adı 'Otis Tarda' olan toy kuşları, günümüzde sadece Sakarya Havzası, İç Kızılırmak Havzası, Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Murat Havzası'nın bazı bölgelerinde yaşam alanı bulabiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/8479568479560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.