Anadolu'nun genleri 'evlilik'le bozulmuş

Akraba evlilikleri yüzünden genlerimiz bozulmuş.
Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslıhan Tolun, Anadolu'daki genetik bozuklukların birçoğunun akraba evliliklerinden kaynaklandığını söyledi.

GAZİANTEP - Akraba evlilikleri yüzünden genlerimiz bozulmuş.
Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslıhan Tolun, Anadolu'daki genetik bozuklukların birçoğunun akraba evliliklerinden kaynaklandığını söyledi. Tolun, genetik bozukluklar hakkında yaptıkları araştırmada, bu bozuklukların birçoğunun akraba evliliklerinden kaynaklandığının ortaya çıktığını söyledi. Anadolu'daki genetik araştırmalarda Türkiye'de daha önce hiç bilinmeyen, hatta dünyada dahi bilinmeyen hastalıkların ortaya çıkabildiğini anlatan Tolun, en sık rastlanılan hastalıklar arasında beynin belli kısımlarının büyümemesinden oluşan nörolojik rahatsızlıklar, talasemi, kas hastalıkları, akciğer ve pankreas rahatsızlıklarına neden olan ve sistik fibrozis adı verilen hastalığın yer aldığını ifade etti.
Toplumda görülme sıklığı az olan birtakım hastalıkların özellikle kuzen evliliklerinde daha fazla görüldüğünü vurgulayan Tolun, "Örneğin görülme sıklığı on binde bir olan bir hastalığın kuzen evliliğinde görülme oranı yedi kez artıyor" diye konuştu.
Görülmemiş hastalıklar
Yapılan araştırmalarda çok farklı, literatürde olmayan daha önce karşılaşılmamış hastalıklara dahi rastlayabildiklerini belirten Tolun, sözlerini "Anadolu'da akraba evliliklerine sık sık rastlanılması nedeniyle araştırmaları bu bölgede yapmak avantajlı oluyor. Çünkü genetik malzeme, akraba evlilikleri ve küçük yaşta evlilikler nedeniyle buradan toplanabiliyor" diye sürdürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7436107436100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.