Anadolu'nun 'gizli' Ermenileri

Anadolu'nun 'gizli' Ermenileri
Anadolu'nun 'gizli' Ermenileri

Artık Diyarbakır da Ermeni olmak tehlikeli değil diyen avukat, Surp Gragos Kilisesi nin restorasyonunu örnek verdi.

Arjantinli gazeteci, Türkiye'yi gezerek hazırladığı haberde, 'Anadolu ve İstanbul'da halen yüz binlerce gizli Ermeni'nin yaşadığını yazdı.

Anadolu’daki ‘gizli’ Ermenilerin varlığı Arjantin basınında haber oldu. Arjantinli gazeteci Avedis Hadjian tarafından kaleme alınan ’ Türkiye ’deki gizli Ermenilerin ayak izleri’ başlıklı haberde Anadolu’da ve İstanbul ’da sayıları yüz binlerle ifade edilebilecek sayıda Ermeni kökenli vatandaşın kimliklerini gizleyerek yaşamlarını sürdürdükleri ifade edildi. Hadjian’ın İstanbul, Amasya, Diyarbakır, Batman, Tunceli ve Muş’u dolaşarak yaptığı araştırmanın ilk durağı İstanbul’da Kurtuluş’ta başlıyor.

Türk veya Kürt kimliği
Habere göre, yaklaşık 1 asırdır gerçek kimliklerini gizleyen insanların büyük çoğunluğu doğu illerinde olmak üzere, İslam dininin Sünnilik ve Alevilik gibi çeşitli mezheplerini benimseyerek Türk ya da Kürt kimliği altında yaşıyor. Her şeye rağmen özellikle Batman’ın Sason ilçesinin köylerinde yaşayan küçük bir topluluk, halen Hıristiyanlıklarını korumaya devam ediyor.
Gizli Ermenilerin sayısını tam olarak kimsenin bilmediğinin altını çizen Hadjian, birçok gizli Ermeninin kimliklerini açık etmekten kortuğuna şahit olduğunu anlattıktan sonra Palulu bir gizli Ermeninin sözlerini şöyle aktarıyor; “Türkiye, Ermeniler için hâlâ tehlikeli bir yer.”
Değişik kimlikler altında yaşayan gizli Ermeniler, kimliklerini açık yaşayan Ermeni vatandaşlarla ilişkiye girmekten de kaçınıyor. Yabancılarla ilişki kurmuyor. Hadjian, gizli Ermenilerin bir kısmının dedelerinin ya da ebeveynlerinin Ermeni olduklarını kabul etmelerine ve Türk ve Kürt komşularınca Ermeni ya da gavur diye adlandırılmalarına rağmen bunu reddettiklerini, bazılarınınsa gerçek kimliklerini kabul etmelerine rağmen bu bilgiyi kendi çocuklarından sakladıklarını anlatıyor.

Kışın kilise, yazın namaz
Hadjian, bir kimsenin gizli Ermeni olduğunu anlamanın hiç de kolay olmadığnı söyleyerek çeşitli örnekler sunuyor: Örneğin, Amasya’nın son Ermenisi olan ve Hıristiyan inancına göre yetiştirilmiş Hrant Dink’le aynı okulu bitiren Rafel Altıncı Müslüman olup, bir Türk kızıyla evlenmiş, kızını da Türk olarak yetiştirmiş. Arıkan yıllar sonra yeni yeni kabul ediyor Ermeniliğini. Muş’un bir köyünde yaşayan Jazo Uzal, kışı geçirdiği İstanbul’da kiliseye giderken, yazın döndüğü köyünde oruç da dahil Müslüman ibadetlerini yerine getiriyor.
Öte yandan, Diyarbakırlı avukat Mehmet Arkan, yedi yaşına kadar ailesinin Ermeni olduğunu bilmeden büyüyor. Arkan, “10 sene öncesine kadar herkesten kimliğimizi saklıyorduk ama artık Diyarbakır’da Ermeni olmak tehlikeli değil” diyerek Surp Giragos Kilisesi’nin restorasyonunu örnek veriyor. Arkan, Sünni olmasının ve namaz kılmasının kendini daha az Ermeni hissettirmediğini söylüyor.
Bazı durumlarda gizli Ermenilik beklenmedik dönüşümler de yaşamış. Örneğin 1915 olaylarından sağ kurtulan Palu’nun Bagin Köyü’ndeki Ogasyan aşireti, Amerika’ya göçerek Rhode Island’a yerleşmiş. Tarlalarında çalıştırılmak üzere bir Kürt aşiret reisinin kaçırdığı ailenin küçük oğlu Kirkor daha sonra ağa tarafından yetim Zerman’la çok küçük yaşta evlendiriliyor. Her ikisi de Palu’nun bir köyüne yerleşip, İslam’ı seçip, Türkçe isimler alıyor. Hacca bile gidiyorlar birlikte.
Yıllar sonra ABD ’deki akrabalar Kirkor ve Zerman’la bağlantı kuruyorlar. Şimdi Kirkor ve Zerman’ın bir torunu Harput’ta imam, ikinci kuşaktan yeğenleri Oshayan Cloloyan ise New York Ermeni kilisesinin başpiskoposu olmuş.

Raman Dağı’nda bir küçük kız


Hadjian, Tunceli ve çevresinde de gizli Ermenlerin varlığından söz ettiği yazısında Sason’da tanık olduğu olaydan bahsediyor. Raman Dağı’na hacı olmaya giden Ermeni kafiledeki 6-7 yaşındaki bir kız çocuğunun sırtındaki beyaz çuval rüzgârın etkisiyle ters dönünce Ermeni hacını gören yazar, fotoğraf çekmek için yaklaşıyor. Görüntü vermemek için yüzünü eşarbıyla gizleyen küçük kız, “Ermeni misin, ailende Ermeniler var mı?” sorularına “Biz Müslümanız” diyerek yanıt veriyor.


  http://www.radikal.com.tr/1121576112157613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hata kimde? - billieholiday

  herkesle mi problemimiz var kardeşim! kürtle var ermeniyle var, hristiyanla var, yahudiyle var,aleviyle var, arapla var, şiiyle var, amerikayla var, avrupayla var,kadınla var, sanatçıyla var,kardeşlik türküsü söyleyenle var, işçiyle var, eşcinselle var, transeksüelle var, laikle var ,solcuyla var,demokratla var, var da var... herkesle mi var be kardeşim!!?? kimle yok problemimiz?? tecavüzcüyle yok, tacizciyle yok, hortumcuyla yok,faşistle yok, seksistle yok,zenginle pek yok,üçkağıtçıyla yok,yobazla yok!

  Saklambac oynayan Ermeniler - saricizmeli

  Kara Ismail'e katiliyorum, gidin Erzurum'da birine Ermeni dolu deyin bakalim neler oluyor. Oysa bu bir gerceklikten ibaret. Mesela benim akrabalarim icinde de olaylardan kurtarilan cocuk var. Yazarin dedikleri de dogrudur, daha birkac ay once ben aslinda Ermeni olan fakat dedeleri 1915'den sonra Muslumanligi sectigi icin Musluman olaran birini tanidim. 1915'den sonra koyelri topluca Muslumanliga gecmisler. Hatta bir olay da olmus, bu gecisten topu topu 15 gun sonra bu koyden bir Ermeni olur ve imam cenaze namazini kildirmak istemez. Bunun uzerine asiret tekrar karar alip Muslumanliga gecme kararlarindan vazgectiklerini aciklar, araya girenler olur Muslumanlikta kalirlar. 1980 oncesi siyasi kisiliklerden Armenak Bakirciyan (Orhan Bakir) da 70'lerde daglarda gizli ermenileri arar ve cogunu da bulur. Murat Kahraman'in 'ciglik' adli kitabini okumanizi tavsiye ederim, aslinda muthis bir film senaryosu yapilabilir bu kitap ve gizli Ermeniler konusundan. Internette arama yaparsaniz Armenak ve gizli Ermenilerin oykusunu daha iyi ogrenebilirsiniz. Tarik Ekinci'nin de cok guzel makaleleri Ermeni olaylari hakkinda. Isim geregi bircok yerde Ermenilerle karsilasiyorum, oysa Turkiye dogumlu degiller ve hepsi cok guzel Turkce konusuyor, soruyorum nasil ogrendiniz, annemiz babamiz Turkce konusuyordu evde diyorlar. Bu guzel insanlari kaybetmisiz, elinizi uzatatin. Bircogunun arsasi arazisi kalmis, ustelik tapulari da var, ama alamiyorlar. Yaziktir, kul hakki yemek gunahtir.

  Din... - Mevan-misafir

  İlk olarak dinin ne vesilelerle ve ne amaç kullanıldığının bir kanıtı da görüyoruz. insanlık tarihinin en güzel Rönesans'ı olan ve İnsanlığın Karanlıklardan kurtuluşunun İlk kapısı olan güzelin İslam inancının Politika'ya alet edilerek Yoz bir din imajını/gömleğini maalesef ki yine Müslüman ülkelerdeki insanlar giydirdi. Oysa iftiharla anılan Fransa Rönesans'ı İslamın gelişinden yaklaşık 800 yıl sonra gerçekleşmiştir. İslamın İnsanlık tarihinde bir Rönesans/aydınlatma gerçekleştirdiğinin kanıtı, İslam peygamberi, Muhammed A.S.) Medine'deki kapı komşusunun dinini ve yerini değiştirmeden komşusu olarak kalmasına ve inancına hiç bir halel getirmediği bunun en güzel kanıtı değil midir ?. Aklı selim ve insanlık değeri değersiz kılınan bir dünyada yaşama ümidi de zayıflar ve yok olmaya yüz tutar.Müslüman olduğunu ve İslam'a hizmet ettiğini,ancak,İslamla bağdaşmayan eylemlere imza atan devlet yöneticilerini insanlık affetmeyeceği gibi Allah affeder mi?.

  HAYRET!.. - Kara Ismail

  İnsan bazen hayretler içinde kalıyor. Herşey bukadar açıkken; neden yıllardır süren yalan yanlış söylentilerden insanlar kendini kurtaramazlar.. Bu gerçeği görmek için uzun uzun kitap okumaya dahi gerek yok!.. (Bundan kitap okumayın anlamı çıkarmayın lütfen) Şöyle çevrenizdeki insanlardan bir kaçına " Ermeni gibi adamsın" deyiverin yeter bence. Yani bir ülkede bir etnik kimlik küfür gibi algılanıyorsa; o ülkede o kimlikten olan insanlar rahat yaşayabilir mi? Ve nitekim ülkemizde Ermeniler, daha yakın zamana kadar Aleviler kendi kimliklerini açık açık söyleyemiyorlardı.Çünkü, ayrımcılıga uğruyorlardı. Çünkü, düşman gibi görülüyorlardı.. Bu şimdi biraz azaldı. Böylesi bir ortamda insanların kendi kimliklerini gizlemeleri doğal. Çünkü, hayati tehlikeleri ve dışlanmaları söz konusu... Ülkemizde yalnız etnik ve dini ayrımcılık mı var? Hayır, değişik cinsel tercihlerden, küpe takan, döğme yatıranına kadar geniş bir ötekileştirme ne yazık ki var!.. Tüm bu gerçeklerden ve tarihi arka planın bakınca ülkemizde olanların, bu dini ve etnık kimlik meselesi son derece doğrudur diye düşünüyorum. Ülkemizde azınlıklara yapılan Trakya Olayı, Varlık vergisi meselesi, 6-7 Eylül olayları ve K.Maraş, Çorum,Sivas Olayları bize bu ülkede karanlıkta daha da fazla acıların olabileceğini gösteriyor!..

  duygusallaştırılmış gerçek - tapircan mavitavsan

  100 yıl önce yaşanan kötü olaylardan korunmak amacıyla insanların dinlerini, isimlerini değiştirmiş olmaları, ermeni kimliklerini gizlemiş olmaları çok mantıklı. ancak geçen bunca süreden sonra, -ki artık 3. yada 4. kuşak hayatta- artık "gizli Ermenilik" ten söz etmek gülünç ve saçma. Söz konusu grupların yeni kimliklerini kabullenmiş, bir şekilde çoğunluğa "entegre" veya "asimile" olmuş, yaşamlarını müslüman, Türk veya Kürt kimliği ile sürdüren kişiler olduğunu söylemek daha doğru. Bu insanların Ermeni olduklarını yada olmadıklarını söyleme ihtiyaçları olmadığı gibi, tekrar eski asıllarına tecelli edecekleri ümidinde/korkusunda olmak yada paranoid kaygılar içinde gizlendiklerini iddia etmek son derece basit, dramatik ve ilkel bir etnik hezeyan kanımca.

  Nedeni belli. - citizen

  Etnik anlamda bir ülkede ya da bir topluluk içinde kişi eğer kendi kimliğini gizlemek zorunda hissediyorsa o ülke ya da toplumda ne özgürlükten söz edilir ne demokrasiden ve nede insan haklarından. Bunu hissedememenin nedeni ırksal ya da dinsel faşizmin alabildiğine güçlü olmasıdır...

  1kodsectimki'ye - monastras

  Soyledigin tarihi gercekleri degistirmeye kimsenin gucu yetmez lafina sonuna kadar katiliyorum.cunku konustugumuz olaylar 1000 sene once olmamis, hatta 100 seneyi bile doldurmamis ve hersey yazili cizili kayit altinda.Tipki onceki bir yorumunda benim verdigim ingilizce sitede yazilanlarin benim soylediklerimin tam tersini soyledigini iddia etmene ragmen o sitede o yazinin hala orada durdugunu ve seni yalanci cikarmaya devam etmesi gibi. Insan hic olmazsa o yazida senin soylediklerinin tam tersini soyluyor sen ingilizce bilmeyenleri kandiriyorsun demez de soyle diyebilir evet o yazida senin soyledigin seyleri yaziyor ama orada yazilanlar dogru degil diyebilir. Seninki bodoslama kafani gidip duvara vurmaktan baska bir sey degil.