Anafartalar 94'üncü yılında canlandı

Anafartalar 94'üncü yılında canlandı
Anafartalar 94'üncü yılında canlandı

Bir grup asker Conkbayırı?ndaki göğüs göğüse çarpışmaları canlandırdı. FOTOĞRAF: MEHMET BAYER / AA

ÇANAKKALE - Anafartalar Zaferi’nin 94’üncü yıldönümü, Gelibolu Milli Parkı’ndaki Conkbayırı’nda törenle kutlandı.
Conkbayırı’ndaki törende konuşan Tankçı Kurmay Albay Adem Yüksel, 10 Ağustos sabahının ilk ışıklarıyla Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktası, tarihteki son büyük süngü savaşının başladığını belirterek, “Düşman silahını kullanmaya vakit dahi bulamadı. Boğaz boğaza kahramanca mücadele neticesinde ilk hatta bulunan düşman çoğunlukla imha edildi. 10 Ağustos 1915’de gerçekleşen bu muharebeyi uzaktan dürbünüyle izleyen İngiliz Başkomutan Hamilton ise Türkleri kovanından çıkan ara sürülerine benzeterek, ‘İngilizler için bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan bu muharebelerin açıklaması asla kÓAğıda yazılamaz’ diyerek, 10 Ağustos günü Türk kuvvetlerinin gösterdiği muhteşem cesareti ve üstün başarıyı itiraf etmiştir. 10 Ağustos akşamı müttefik kuvvetler Gelibolu’dan çekilmeye karar vermiş Aralık 1915’te Türk topraklarını terk etmeye başlamışlardır” dedi.
Törende 2. Kolordu Komutanlığı’na bağlı 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli 30 asker Anafartalar Muharebeleri’nin canlandırmasını yaptı. Conkbayırı’na yapılan top atışları sırasında Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal’in göğsündeki saate bir şarapnel parçasının isabet etme anına da gösteride yer verildi.  

Gül ve Erdoğan’dan mesaj
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan da zaferin yıldönümünü yayımladıkları mesajlarla kutladı. (dha, Radikal)