'Anakonda' zanlıları yeşil kartlı, DTP'li, El Ezherli

Polis sekiz aydır teknik takibe aldığı uyuşturucu çetesini dört ilde eşzamanlı düzenlediği 'anakonda' operasyonuyla çökertti. 51 kilo eroin ele geçirilen operasyonda çete liderinin üzerinden 19 bin avro ve yeşil kart çıktı.

BURSA - Polis sekiz aydır teknik takibe aldığı uyuşturucu çetesini dört ilde eşzamanlı düzenlediği 'anakonda' operasyonuyla çökertti. 51 kilo eroin ele geçirilen operasyonda çete liderinin üzerinden 19 bin avro ve yeşil kart çıktı. Gözaltına alınanlar arasında Hakkâri Yüksekova Belediyesi Meclis üyesi Şükrü Engüdar ve El Ezher Üniversitesi mezunu Makedonya uyruklu Elmi Bakaji de bulunuyor.
Operasyon Bursa, İstanbul, Antalya ve Hakkâri'de üç gün önce başlatıldı. Kumburgaz'da bir villaya baskın düzenleyen polis, çetenin lideri Muhittin Öner'le Mehmet Engüdar ve kardeşi DTP'li Şükrü Engüdar'ı gözaltına aldı. Villada yapılan aramada, değeri 1 milyon avronun (yaklaşık 1 milyon 750 bin YTL) üzerinde olan 51 kilo eroin ele geçirildi.Bursa'da bir, Yüksekova'da üç kişi yakalandı. Antalya'da da Makedonya Uyruklu Elmi Bakaji'yi gözaltına alındı.
Mısır'da bulunan El Ezher
Üniversitesi'nde ilahiyat eğitimi aldığı belirtilen Bakaji'nin, örgütün Avrupa ile ilişkilerinde kilit isim olduğu belirlendi. 'Örgüt kurmak ve bu örgütle eroin kaçakçılığı yapmak'la suçlanan dokuz kişiden çete lideri Öner'le birlikte altı kişi tutuklanırken, DTP'li Engüdar ve iki kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.