Anaokulu izniyle üniversite

Bakırköy'de dershanelerin olduğu sokakta bir bina göze çarpıyor. Binada Alfred Üniversitesi yazıyor. Tıpkı bir dershane gibi ufak derslikleri, kafeteryası bulunuyor. Kapının önünde birkaç öğrenci duruyor, kimileri ise okuldan çıkıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy'de dershanelerin olduğu sokakta bir bina göze çarpıyor. Binada Alfred Üniversitesi yazıyor. Tıpkı bir dershane gibi ufak derslikleri, kafeteryası bulunuyor. Kapının önünde birkaç öğrenci duruyor, kimileri ise okuldan çıkıyor. Binaya giren kız öğrencilerin bazılarının türbanlı olması dikkat çekiyor. Bir süre önce açılan ve Yüksek Öğretim kurulu'nun (YÖK) yasal olmadığını açıkladığı Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü'ne 650 öğrenci kayıt yaptırmış. Kayıtlar hâlâ devam ediyor ama dersler de başladı. Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü'nden alınan diplomaya denklik vermeyen YÖK ise kurumla ilgili savcılığa suç duyurunda bulundu.
New York Alfred Üniversitesi'nin İstanbul Kampüsü 25 Ekim'de açıldı. Açılışa Alfred Üniversitesi'nin Rektör Yrd. Prof. Dr. Bill Hall de katıldı. Açılışta yapılan konuşmalarda 'eğitimin önüne konulan her türlü engelin kaldırılması' gerektiği vurgulandı. Bu yıl İngilizce hazırlık eğitimi veren İstanbul Kampüsü, gelecek yıl işletme, fen-edebiyat, güzel sanatlar ve tasarım, mühendislik fakültelerinde eğitim verecek. Öğrencilerini sınavsız, ÖSS'siz alan Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü'nden alınacak diplomanın ise denkliği yok. Bahçeşehir'de de bir kampüs yapımına devam edilirken, hazırlık sınıfının ücreti 3 bin 500 dolar.
YÖK, valiliğe yazı yolladı
Ayrıca YÖK, kurumun yasal olmadığı hakkında da uyarı yapıyor. YÖK, 14 Eylül 'de İstanbul Valiliği'ne yazı gönderirken, yine aynı tarihte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İstanbul Valiliği'ne gönderilen yazıda, Anayasa'nın 13. maddesine göre yükseköğretim kurumlarının devlet tarafından kanunla kurulduğu, kazanç amacına yönelik olmamak şartıyla da vakıflar tarafından devlet kontrolünde üniversite kurulabileceği hatırlatılarak kişilerin, kuruluşların veya yabancı yükseköğretim kurumlarının Türkiye'de Anayasa'nın ve 2548 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun hükümleri dışında yükseköğretim kurumları açmalarının ve bu eğitim sonucunda yükseköğretim diploması vermelerinin kesinlikle mümkün olmadığı vurgulandı. Buraya kayıt yaptıranların öğrenci kabul edilmeyeceğini ve diplomalarına denklik verilmeyeceğini belirten YÖK, başsavcılığa sunduğu yazıda şunlara da değindi: "Bir Amerikan Üniversitesi'nin Türkiye'de kampüs açması ve eğitim vermesi Anayasa ve yasalarımıza açıkça aykırı olduğundan, bu eylemi gerçekleştirenler Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 263. maddesinde düzenlenen yasadışı eğitim kurumu açmak suçunu işlemektedir. Yukarıda açıkladığımız nedenlerle şüphelilerin Anayasa ve diğer ilgili mevzuata aykırı olarak yükseköğretim kurumu kurup para topladıkları ve öğrenci kaydı yaptıkları açık olan tespit edilecek yetkililer hakkında, savcılığınıza başvurarak eylemlerine uyan suçtan tecziyeleri için gereken cezai kovuşturmanın yapılmasını istemek zarureti hasıl olmuştur."
'Web sitesi engellensin'
Öte yandan YÖK, 22 Ekim 2007 tarihinde İstanbul Valiliğine ikinci bir yazı göndererek, www.alfreduniversitesi.org adresli web sitesine erişimin engellenmesini de talep etti. TCK'nın 263. maddesindeki yasal olmayan eğitim kurumu açma suçunu işleyenlere üç aydan bir yıla kadar hapis cezası veriliyor. Alfred Üniversitesi'nin Basın halkla ilişkiler sorumlusu Hasan Sefer ise üniversite kurulmadığını, var olan bir üniversitenin İstanbul kampüsünü açtıklarını anlatarak şöyle konuşuyor:
"Alfred Üniversitesi Amerika'nın ilk karma eğitim veren üniversitesi. 171 yıllık geçmişi var. 62 branşta eğitim veriyor.
Amerika'da yüksek lisans, doktoralarını yapmış, Türkiye'de çeşitli yatırımlar yapan 10'na yakın Türk işadamının desteği var. New York Alfred Üniversitesi'nin standartlarını uyguluyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin aldık. Öğrenciler üçüncü sınıftan sonra isterlerse Amerika'ya New York Alfred Üniversitesi'ne gidebilir. Verdiğimiz transkriple dünyanın her üniversitesine gidebilir. Alfred Üniversitesi AACSB (İşletme Fakültesi) ve ABET (Mühendislik) akreditasyon kurumlarınca onaylanmıştır. Yüzde 78 başı açık yüzde 22 başı kapalı öğrencimiz var."
Sefer'in Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldıklarını söylediği izin Türkiye'de özel üniversite açabilmek için yeterli değil. Bakanlık iziniyle sadece özel ana okulları, diğer ilk ve ortaöğretim kurumları ve kurslar faaliyet gösterebiliyor. Özel üniverseteler sadece TBMM kararıyla vakıflar kurubiliyor.