ANAP'lılardan bir teşekkür, bir uyarı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği ihlal kararlarıyla ilgili genelge yayımlayan İçişleri Bakanı Rüştü...

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği ihlal kararlarıyla ilgili genelge yayımlayan İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e teşekkür eden ANAP, DSP'li Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ise uyardı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili Emre Kocaoğlu ile İstanbul Milletvekili Sühan Özkan, Yücelen'e gönderdikleri mektupta, yargıya duyarlılık çağrısında bulundu.
ANAP'lı Kocaoğlu ile Özkan, Yücelen'i AİHM'nin ihlal kararları konulu genelgesi nedeniyle kutlarken, bu genelgenin, bundan sonra idari uygulamalarda ciddi birer referans olacağını belirtti. Sözleşme ve yönetmeliklerin, idarenin yanı sıra yargıya da önemli görevler ve sorumluluklar yüklediğini belirten ANAP'lılar, Türkiye'nin AİHM'deki mahkûmiyetlerinin önemli bir kısmının eksik soruşturmalar ve yanlış kararlar gibi savcı ve yargıç hatalarından kaynaklandığını da kaydetti.
Yönetmelikte ve diğer yasalarda sorgulama sorumluluğunun yanı sıra karakolların denetiminin de esas olarak savcılara verildiğini belirten ANAP'lılar, şunları söyledi:
'Asıl sorun yargıda'
"Uygulamadaki sorunların büyük kısmının bu görevlerin yeterince yapılmayışından doğduğu yaygın bir kanaattir. İnsan hakları ihlalleri konusunda şimdiye kadar idare eleştirilmiş, ama sorunun asıl kaynağı
olan yargı göz ardı edilmiştir.
Savcıların ve yargıçların hatalarının kefareti hep yürütmeye ve güvenlik kuvvetlerine fatura edilmiştir. İdareye bu iki metni referans göstermeniz çok faydalı ama, korkarız ki, yeterli olmayacak. Aynı duyarlılığın ve bilincin yargı erkine de yaygınlaştırılması şarttır."