ANAP'ta heyecan

ANAP'ın büyük kongresine üç gün kala kulisler ve 'taktik' çalışmaları hızlandı.

ANKARA - ANAP'ın büyük kongresine üç gün kala kulisler ve 'taktik' çalışmaları hızlandı. ANAP'ın 4-5 Ağustos'ta ASKİ Salonu'nda yapılacak 7. Olağan Büyük Kongresi'nin ilk gününde Mesut Yılmaz, Lütfullah Kayalar, Vehbi Dinçerler, Eyüp Aşık ve Necla Akben genel başkanlık için yarışacak. İkinci gün ise MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) ve MDK (Merkez Disiplin Kurulu) üyeleri için seçim yapılacak. Parti yönetimine adaylık başvuruları genel başkanlık seçiminden önce başlayacak ve süre seçim sona ermeden bitirilecek. Genel başkanlık yarışını rahat kazanacaklarına inanan Yılmaz ekibi, bu taktikle muhaliflerin
parti yönetimine girmesini engellemiş olacak.
Adı lider adayları arasında geçen ve yakın çevresine "Konuşmak için aday olacağım" diyen Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirli'nin ise bu niyetinden vazgeçtiği öğrenildi.
'Değişim' sloganıyla yola çıkan adaylar, kulis çalışmaları yaparken ANAP lideri Mesut Yılmaz listesi için çalışıyor. Ersin Taranoğlu dışındaki tüm başkanlık divanı üyelerinin MKYK'ya yeniden aday olması bekleniyor. Yılmaz'ın listesine; Rüştü Kazım Yücelen, Cumhur Ersümer, Cavit Kavak, Sühan Özkan, Emre Kocaoğlu, Nejat Arseven, Birkan Erdal, Nesrin Nas, Aydın Ayaydın, Ali Kemal Başaran'ı almasına kesin gözle bakılıyor.
Yeni yüzleri hem siyasete hem de parti saflarına katmak isteyen Mesut Yılmaz'ın, Kezban Hatemi ve Ergun Özbudun'un yanı sıra sosyolog Nur Vergin ile emekli asker Atilla Kıyak gibi isimlerle de temasta olduğu ifade edildi. Kongrede ayrı bir yarış yaşanmaması için divan başkanlığında uzlaşma da arandı. Yılmaz ekibinin diğer adaylarla bu konuyu görüştüğü ve Ülkü Güney isminin ağırlık kazandığı kaydedildi. Genel başkan adaylarından Vehbi Dinçerler ise Çankaya İl-çe Seçim Kurulu'na başvurarak kongrede gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Parti kurucuları, MKYK üyeleri ve milletvekilleri sıfatlarına göre ayrı bölümlerde oy kullanılmasının eşitlik ve gizlilik ilkesini zedeleyeceğini vurgulayan Dinçerler, 'üye tamsayısının ve dolayısıyla salt çoğunluğun doğru olarak tespitini, sandık sayısının artırılmasını, tüm delegenin alfabetik sırayla sandıklara dağıtılmasını, sandık kurallarının partili adayların tespitinde bütün genel başkan adaylarına hak tanınmasını, serbest ve gizli oy vermenin teminat altına alınması için tedbir uygulanmasını' istedi.