ANAP'ta sinirler gergin

ANAP'ın önceki gün toplanan MKYK'da yeniden yapılandırma programı tartışılırken Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun...

ANKARA - ANAP'ın önceki gün toplanan MKYK'da yeniden yapılandırma programı tartışılırken Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun koalisyona ve ekonomik krize ilişkin değerlendirmeleri sinirleri gerdi.
Erkan Mumcu, koalisyon ortaklarının dünya görüşünün, ANAP'ın hazırladığı yeniden yapılandırma önerilerine uygun düşmediğini söyledi. Aralarında bakanlar Mustafa Taşar ile Yaşar Okuyan'ın da bulunduğu MKYK üyeleri ise "Önerilerimizin bu bölümünü koalisyon ortağı liderlere yansıtırsak, hükümetten çekilmemiz gerekir" diyerek karşı çıktı. Yılmaz, "Bir koalisyon hükümetiyiz. Taahhütlerimizi ahlaki ölçütler dışında geliştiremeyiz. Bunlar sayın Mumcu'nun kişisel değerlendirmeleri" diyerek tartışmayı
keserken, liderler zirvesinden sonra hükümetin yeniden değerlendirilmesi kararlaştırıldı.
Ekonomi resti çekti
Mumcu ekonomik krizden çıkış önerilerini de yaklaşık 1.5 saat süreyle anlattı.
"Hepinizle ekonomi tartışırım" sözleri gerginliğe yol açan Mumcu'nun ses tonunu yükseltmesi üzerine bazı bakanlar ve MKYK üyeleri "Niye bağırıyorsun? Aynı şeyleri üçüncü kez anlatıyorsun. Biraz rahatlamaya ihtiyacın varsa dışarı çık" diye sitem etti.
Mumcu, aralarında liderlerin de bulunduğu 30 siyasetçiyle ilgili kamuoyu araştırmasını anlatırken de ortam gerginleşti. Okuyan, Mumcu'ya, "Bu listede Enis Öksüz var da sayın Yılmaz niye yok. Yoksa listeden çıkardın mı?" dedi.
Yılmaz, yarın yapılacak zirvede ortaklarına, partisinin ekonomi, siyaset ve devletin yeniden yapılandırılması paketini götürecek. Koalisyonun yeniden yapılandırma programını gerçekleştirmesiyle birlikte güven tazelemesini de önerecek olan ANAP lideri, krizden çıkış için devletin küçülmesi gereğini vurgulayacak.