Anar: Çelik Harekatı'nda TİM komutanıydım

Anar: Çelik Harekatı'nda TİM komutanıydım
Anar: Çelik Harekatı'nda TİM komutanıydım
Yazar İhsan Oktay Anar, askerliğini yaptığı 1995 yılında Kuzey Irak'ta, Çelik Harekâtı'na katıldığını ve PKK'ya karşı düzenlenen operasyonda tim komutanlığı yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz ay, beş yıl aradan sonra "Yedinci Gün" adlı romanını yayımlayan Türk Edebiyatının usta kalemlerinden İhsan Oktay Anar, 1995 yılında PKK 'ya karşı düzenlenen, Korgeneral Hasan Kundakçı komutasındaki operasyonda tim komutanı olarak görev yaptığını söyledi.

Anar askerlik günleriyle ilgili şunları anlattı: "Okulda asistanken, 1994’te, yazdığım üç kitabı gönderdim İletişim Yayınları’na: Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel ve daha sonra yayımlamaktan vazgeçtiğim Tamu. 10 gün sonra arayıp ‘Basacağız’ dediklerinde sevinçten havalara uçtum. Sonra askere gittim. Okulda kimsenin benim yokluğumun farkında olmadığını döndüğümde anladım. Bana ‘Sen neredeydin’ dediler. O yıllarda hepsi o bursla, bu bursla yurtdışına gidiyordu. Benim de öyle gittiğimi sanmışlar. Oysa ben, gidilebilecek en uzak yerdeydim: 1995’te, Kuzey Irak ’ta, Çelik Harekâtı’nda..."

PKK’ya karşı düzenlenen, Korgeneral Hasan Kundakçı komutasındaki 40 günlük sınır ötesi operasyonda tim komutanı olarak görev yaptığını söyleyen Anar, bir anti-tank mayını temizleme göreviyle ilgili de şunları anlattı:

"Biz sınırda ilerlerken, tankların yolunun üzerinde bir mayınlı alan olduğu söylendi... Biliyorsun, anti-tank mayını sen üzerine basarsan patlamaz. 145 kilo ağırlık lâzım onu patlatmak için. Bu yüzden onu kara mayınıyla tuzaklarlar. Temizlemeye giden üzerine basıp patlatsın diye. O bölgeye geldiğimizde 10 kişilik timimi tepenin arkasına gönderdim. Patlarsa zarar görmesinler diye. Elime bir tornavida alıp mayın olduğu söylenen yere ulaştım. Toprağı kazdım kazdım, ama mayın çıkmadı..."

Geçen yıl Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden emekli olan Anar, Cem Yılmaz'a çok güldüğünü ve çok başarılı bulduğunu söyledi. (habertürk)