@ismailsaymaz

Anarşist gençlerin 'öz savunma kursu'na baskın:3 gözaltı

Anarşist gençlerin 'öz savunma kursu'na baskın:3 gözaltı
Anarşist gençlerin 'öz savunma kursu'na baskın:3 gözaltı
İstanbul'da bir grup anarşist genç tarafından kurulan ve 'İnfial' adlı atölye, öz savunma kursu verildiği için 'silahlı örgüt üyeliği ve örgüt propagandası' iddiasıyla basıldı. Atölyede yapılan aramada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içerdiği iddiasıyla iki afişe el konurken; birisi aramada hazır bulunan avukat olmak üzere üç kişi gözaltına alındı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Beyoğlu’nda faaliyet yürüten, çoğunlukla kültürel ve sanatsal faaliyet yapıldığı ‘İnfial’ adlı atölyede geçen ay ‘öz savunma teknikleri’ adlı kurs açıldı. Kursun duyurusunda, “Öz savunma anarşist mücadelenin ve yaşamın göz ardı edilemez unsurlarından biridir. Toplumsal ve bireysel hayatlarımızda her an karşımıza çıkan toplumsal şiddet aygıtına ve onun aparatlarına (faşistler, seksistler, homo/transfobikler, çeteler, ajanlar, linççiler, eli sopalı esnaf vs.) karşı sürekli ayık durmak ve öz savunmamızı geliştirmek zorundayız. Kursumuz uluslararası kafes dövüşçüsü bir yoldaşımızın rehberliğinde gerçekleşecektir" denildi.

GAZETEDE HABER OLUNCA BASKIN...

Bir gazete kursun tanıtımından yola çıkarak, kursu “Anarşistlerden iç savaş hazırlığı” diye haber yapınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından “Binada PKK ve marjinal örgütlere ilişkin olarak eğitimler verildiği” iddiasıyla inceleme başlatıldı. Belediye tarafından yapılan incelemede, iş yeri için başvuruda bulunulmadığı, içeride masalar ve sandalyelerin olduğu, perdeyle kapalı olduğu, işleticisinin tespit edilemediği” bildirildi. Bunun üzerine savcılık, “silahlı örgüt üyeliği ve silahlı örgüte yardım” suçlamasıyla İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, arama ve el koyma izni istedi. İzin çıkınca atölyeye baskın düzenlendi. 

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Atölyede yapılan aramada kütüphanedeki iki afişe Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla el kondu. Ticari faaliyet yapılmadığı halde iş yeri ruhsatı olmadığı gerekçesiyle atölye mühürlendi. Arama için hazır bulunan biri avukat olmak üzere üç kişi gözaltına alınarak, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’ne gönderildi.