Anavatan-yavruvatan polemiği telefonda tatlıya bağlandı

Anavatan-yavruvatan polemiği telefonda tatlıya bağlandı
Anavatan-yavruvatan polemiği telefonda tatlıya bağlandı
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı. Akıncı, Erdoğan'ın kendisine 'Ananın analığı bitmez' dediğini kendisinin ise 'Çocuk da büyümek ister. Kendi evinde evinin efendisi olmak ister' dediğini söyledi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a dün, KKTC seçiminden zaferle çıkan Mustafa Akıncı'nın "Anavatan-yavruvatan ilişkisi yerine iki kardeş ilişkisi kuralım" sözleri sorulunca gerilim yaşandı. Erdoğan, Akıncı'nın sözlerine tepki göstererek, "Ağzından çıkanı kulağının duymaıs lazım, bu milli mücadeleyi yalnız mı sürdürecek?" dedi. CNN Türk'e çıkan Akıncı "Hep yavru mu kalalım, hiç büyümeyelim mi?" karşılığını verdi. Akıncı, yayın sırasında Erdoğan'ın kendisini aradığını ve telefonla konuşacağını dile getirdi.

Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında 'yavru vatan' polemiği

Akıncı Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını Milliyet gazetesinden Sefa Karhasan'a anlattı.Akıncı telefonda Erdoğan ile konuşmasıyla ilgili olarak: “Ortada kriz yok. Birisi bir söylem, anavatan-yavruvatan. Ama öteki de olması gereken bir ilişki biçimi” dedi.

Erdoğan ile samimi bir sohbet ettiklerini anlatan Akıncı, “Telefon görüşmesinde, Sayın Erdoğan ‘Ananın analığı bitmez’ dedi. Ben de, ‘Çocuk da büyümek ister. Kendi evinde evinin efendisi olmak ister’ dedim. ‘Ama bu işler hep böyledir’ dedi. Ben de, ‘Anavatan-yavruvatan sevgisi yüreklerde. Ama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye ’nin tanıdığı bir devlet. O zaman bu ilişkiyi benim söylediğim tarzda yürütmek en doğrusu’ dedim” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın kendisini Türkiye’ye davet ettiğini kaydeden Akıncı şunları söyledi: “Devir teslimden sonra gideceğiz. Sayın Erdoğan, bana ‘Türkiye’ye ilk ziyaretinizi yaparsınız herhalde’ dedi. Ben de ‘Memnuniyetle, niçin yapmayacağız’ dedim. Sayın Erdoğan ‘Biz seçildiğimizde ilk Kıbrıs’a ve Azerbaycan’a gideriz’ dedi.”


  http://www.radikal.com.tr/134510213451022

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YAVRU VATAN - bizeke

  Sayın Cumhurbaşkanımızın serzenişte bulunması çok yerindedir. Zira Türk Milleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine maddi olarak yardım etmekte ve onu dünya milletleri karşısında korumaktadır. Aynen bir annenin çocuğunu koruduğu gibi.Türk milleti gazinoları kapayarak buradan gelecek milyarlarca liralık vergiyi de elinin tersi ile itmiş ve 50000 kişiyi işsiz bırakmayı göze almıştır. KKTC kumar ekonomisi ile yaşamaktadır. Çünkü oraya kumar oynamak için giden binlerce Türk bu adayı ihya etmektedir. Eğer gazinoları burada açarsak KKTC açlıktan ölür. Bu kıyakçılığı yeni KKTC Cumhurbaşkanı iyi bilmeli ve kardeşlık ifadesini bir defa daha kullanmamalı. Orası yavru vatandır. Zira bize muhtaçtırlar. Bir çocuğun annesine muhtaç olduğu gibi. Yoksa burada gazinoları açar hem milyarlarca lira vergi toplar hem de binlerce gencede iş imkanı sağlarız. Yeni KKKT Cumhurbaşkanı bunu böyle bilsin.

  KKTC YAVRU VATANDIR. - bizeke

  Sayın Cumhurbaşkanımızın serzenişte bulunması çok yerindedir. Zira Türk Milleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine maddi olarak yardım etmekte ve onu dünya milletleri karşısında korumaktadır. Aynen bir annenin çocuğunu koruduğu gibi.Türk milleti gazinoları kapayarak buradan gelecek milyarlarca liralık vergiyi de elinin tersi ile itmiş ve 50000 kişiyi işsiz bırakmayı göze almıştır. KKTC kumar ekonomisi ile yaşamaktadır. Çünkü oraya kumar oynamak için giden binlerce Türk bu adayı ihya etmektedir. Eğer gazinoları burada açarsak KKTC açlıktan ölür. Bu kıyakçılığı yeni KKTC Cumhurbaşkanı iyi bilmeli ve kardeşlık ifadesini bir defa daha kullanmamalı. Orası yavru vatandır. Zira bize muhtaçtırlar. Bir çocuğun annesine muhtaç olduğu gibi. Yoksa burada cazinoları açar hem milyarlarca lira vergi toplar hem de binlerce gence iş imkanı sağlarız.