Anayasa artık yapılamaz

Anayasa artık yapılamaz
Anayasa artık yapılamaz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile yeni bir anayasanın tümünde uzlaşmanın olmayacağını ve kısmi bir sonucun ortaya çıkacağını belirten bir mektubu AK Parti , CHP , MHP ve BDP TBMM gruplarına gönderdi. Çiçek mektubunda “Bu durum karşısında komisyon başkanlığı görevini yürütmemin sağlayacağı bir fayda da yoktur” dedi.
Çiçek, parti gruplarına iki sayfadan oluşan bir mektup gönderdi. Siyasi partilerin mutabakatıyla kendisinin başkanlığında, yeni bir anayasa yapmak üzere, Meclis’teki tüm siyasi partilerin eşit katılımıyla kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun ilk toplantısını 19 Ekim 2011’de gerçekleştirerek çalışmalarına başladığını anımsatan Çiçek, komisyonun, çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Gelinen noktada bir taslak metnin yazılabileceği konusunda ümit verici bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Çiçek, “Tutanaklar incelendiğinde komisyon üyelerinin de bu gerçeği kabul ettiği anlaşılmaktadır” dedi.

Kırmızı çizgiler

Çiçek, yazım aşamasında yaşanan sorunların ve karşılaşılan tıkanıklıkların giderilmesi için kendisinin başkanlığında 23 kez usul toplantısı gerçekleştirildiğini ifade ederek, bu toplantıların gerçekleştirilme ihtiyacının, komisyon çalışmalarının verimli geçmemesinden kaynaklandığını vurguladı. Komisyon çalışmalarına ivme kazandırmak, güven tazelemek amacıyla, komisyonda alınan karar üzerine siyasi partilerin genel başkanlarının iki defa ziyaret edildiğini anımsatan Çiçek, şunları kaydetti: “Ancak bütün bu iyi niyetli çabalara rağmen komisyonun yoğun ve verimli çalışması sağlanamamış, alınan kararlardan sonuç elde edilememiştir. Partilerin birbirlerine yönelik suçlamaları, partilerin zamanla açıkça ifade edilen kırmızı çizgileri önemli rol oynamaktadır.”