'Anayasa' boykot istiyor

Yeni adli yıl krizle başlayacak. 20 Temmuz'da başlayan ve 6 Eylül'de sona erecek olan adli yılın bitimiyle girilecek yeni...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni adli yıl krizle başlayacak. 20 Temmuz'da başlayan ve 6 Eylül'de sona erecek olan adli yılın bitimiyle girilecek yeni adli yılda Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasında protokol krizi yaşanacağının işaretleri geldi.
Radikal'in edindiği bilgiye göre Yargıtay Başkanlar Kurulu, önceki yıllardaki uygulamasının aksine bu yıl Adli Yıl açılış törenine Anayasa Mahkemesi'nin tüm üyeleri yerine yalnızca Başkan Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç ile aynı mahkeme binasında görev yapan Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ali Hüner'i ismen davet etti. 15 üye ise törene davet edilmedi.
Bu durum Anayasa Mahkemesi'nde ciddi rahatsızlığa yol açtı. Davet almayan mahkeme üyeleri, Başkan Bumin'den bu uygulamaya tepki olarak törene gitmemesini istedi. Başkanın kararını önümüzdeki günlerde netleştirmesi bekleniyor. Bu önerinin kabul edilmesi halinde ilk kez bir yüksek mahkeme, adli yıl açılışını boykot etmiş olacak.
Misilleme mi?
Yargıtay'ın bu uygulamayı Anayasa Mahkemesi'ne misilleme olarak gündeme getirildiği öne sürüldü. Bir yetkili,
"Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümü törenlerinde de Yargıtay üyelerinin tümüne davet gelmiyordu. Yalnızca başkan, başkanvekilleri, başsavcı ve genel sekreter davet ediliyordu" dedi.