Anayasa değişmemiş miydi?

Anayasa'nın yeni değişen maddeleriyle güç kazanan 'gösteri ve protesto hakkı'nın ilk polisiye yorumu dün yapıldı: 20. kuruluş yılı nedeniyle YÖK'ü protesto eden öğrenciler cop ve biber gazıyla dağıtıldı. İstanbul'da polisin izlemekle yetindiği ilk eylem olaysız sona erdi. Ancak polis 500 kişilik ikinci gruba şiddetle müdahale etti; çok sayıda öğrenci dövülerek gözaltına alındı. Adeta sıkıyönetim havasına giren Ankara ve Diyarbakır'da da aynı şiddet manzaraları yaşandı.

İSTANBUL - Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK), kuruluş yıldönümü Beyazıt'ta iki eylemle protesto edildi. Polis, ilk grubun basın açıklaması yapmasına izin verirken, ikinci gruba biber gazı püskürttü, coplayarak gözaltına aldı.
YÖK'ün 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle polis İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü çevresine sabah saatlerinden itibaren yığınak yaptı. İlk olarak EMEP, Gençlik
İnisiyatifi ve ÖDP'li bir grup öğrenci ön kapıya doğru yürüdü.
Prof. Serter izin aldı
Bu sırada üniversite önüne gelen İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, emniyet görevlileriyle görüşerek, öğrencilerin okul önünde yapacakları açıklamalara müdahale edilmemesini istedi. Polis yetkilileri de Serter'e okulun ön girişinde yapılacak açıklamaya müdahale etmeyeceklerini söyledi.
Öğrenciler 'YÖK dışarı bilim içeri', 'İş bilim, özgürlük', 'Savaşa değil, eğitime bütçe' sloganları attı. Üniversite önüne gelen öğrenciler burada kısa bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "YÖK bir an önce kaldırılmalı. Üniversitelerin ticarethaneye çevrilmesi girişimleri durdurulmalı. Herkese eşit, parasız, anadilde, bilimsel bir eğitim verilmeli" denildi. Daha sonra öğrenciler KESK ve DİSK'in Ankara yürüyüşüne destek vermek amacıyla dağıldı.
İkinci eyleme cop
İlk grubun ardından Beyazıt otobüs durakları önünde toplanan yaklaşık 500 öğrenci de yolu kapatarak üniversiteye doğru yürümeye başladı. 'YÖK kalkacak, polis gidecek,
üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek', 'Savaşa değil, eğitime bütçe' gibi sloganlar eşliğinde üniversite
önünde toplanmak isteyen grubun alana girmesine önce izin veren polis, bir süre sonra müdahale etti. Öğrencileri biber gazı ile etkisiz hale getiren polis, çok sayıda öğrenciyi de döverek gözaltına aldı. Bazı öğrenciler Laleli'ye doğru kaçtı. Ön kapıda biriken öğrenciler ise, okula girmeyi reddederek, polis kordonu altında çeşitli sloganlar atıp, düdükler çalarak arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto etti.