'Anayasa değişsin darbeciler yargılansın'

12 Eylül darbesi, 27. yıldönümünde yurdun birçok yerinde protesto edildi. Darbe karşıtları, 12 Eylül'ün mimarlarının yargılanmasını istedi.

İSTANBUL - 12 Eylül darbesi, 27. yıldönümünde yurdun birçok yerinde protesto edildi. Darbe karşıtları, 12 Eylül'ün mimarlarının yargılanmasını istedi.
İstanbul: 78'liler Adalet ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup darbe seslerinin ilk duyulduğu TRT İstanbul Radyosu binası önünde, pankartlar açıp, sloganlar attı. '78'liler Türkiye Girişimi'ne üye bir grup da yeni anayasayla ilgili taleplerini içeren mektupları Taksim'nden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı milletvekillerine gönderdi.
Diyarbakır: '78'liler Birliği Vakfı' 12 Eylül döneminde ölüm ve işkencelerle gündeme gelen olan Diyarbakır Cezaevi önünde protesto eylemi yaptı. Vakıf, bilim adamı ve yazarlardan oluşan 'Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu' kurduğunu açıkladı. Grup üyeleri geçen yıl 12 Eylül'de patlayan ve sekizi çocuk 10 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının yapıldığı yere de karanfil bıraktı. Etkinliğe DTP'li vekiller, Şanar Yurdatapan, Ece Temelkuran, Celal Başlangıç, sanatçı Suavi, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi katıldı.
Ankara: Kendilerini 'Darbe Karşıtı Platform' olarak nitelendiren bir grup da, Mamak Cezaevi yakınlarında toplanarak, 12 Eylül askeri müdahalesini gerçekleştirenlerin yargılanmasını istedi.
İzmir: Darbe lideri Kenan Evren'in, Üçkuyular semtindeki lojmanının önünde eylem yapmak isteyen guruba çevik kuvvet polisleri izin vermedi.
Adana: 'Adana 78'liler Girişimi' Kenan Evren Bulvarı'nda protesto eylemi yaptı. Bulvar tabelasını bezle kapatan eylemciler, kavşağa 'Demokrasi Bulvarı' yazılı tabela astı.
Eskişehir: Yaklaşık 100 kişi, Kızılay İş Merkezi önünde toplanıp Hamamyolu Caddesi'ne yürüdü. Gruptakiler 'Emekçiler değil, darbeciler yargılansın', 'Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek' sloganları attı.
Tunceli: DTP Milletvekili Şerafettin Halis, Tunceli Belediye Başkanı DTP'li Songül Erol Abdil, siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 100 kişi Sanat Sokağı'nda toplandı. Eylemciler yeni anayasa taslağının 12 Eylül Anayasası'nın başka bir versiyonu olduğunu savunuldu.