Anayasa için devam sözü

Anayasa için    devam sözü
Anayasa için    devam sözü
TBMM Başkanı Çiçek, yeni anayasa için liderler turunu tamamladı. Çalışmaların devam etmesinde ve 'makul sürede bitmesinde' herkes hemfikir oldu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışma takvimine ilişkin sorunu aşmak amacıyla çıktığı liderler turunu tamamladı. Çiçek dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP lideri Selahattin Demirtaş’la görüştü. Çiçek’in ziyaretlerinde komisyon çalışmalarında tıkanmaya neden olan ‘başkanlık sistemi’ ile ‘tutuklu vekiller’ sorunu da gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Çiçek’e, tutuklu milletvekilleriyle ilgili benimsenen protokolü anımsattı.
Parantez önerisi geldi 
Çiçek, bu konuda yeni anayasada bir çalışma yapıldığını ve bunun sonunda durumun netleşeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘başkanlık sistemi’ önerisiyle ilgili çözüm kapısını araladı ve başkanlık sisteminin tartışılarak paranteze alınabileceğini söyledi. Demirtaş’ın ise görüşmede “Tutuklu milletvekillerinin serbest kalmış olmaması, tutuklamaların sürmesi, medya üzerindeki baskılar Uzlaşma Komisyonu’nun işini zorlaştırmıştır. Dışarıdaki hava masayı etkiliyor” dediği bildirildi. Demirtaş’ın, “Parlamenter sistem önerdik. Ama başkanlık sistemi de tartışılmalı. Kabul görmezse paranteze alınır” diye konuştuğu kaydedildi. TBMM Başkanı Çiçek görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, memleketi Yozgat’ta “Ata binmek bir ayıp, inmek iki ayıptır” atasözünü anımsatıp, “Bize de ayıp yakışmaz” dedi. Çiçek, şöyle devam etti:
‘Çalakalem olmasın’ 
“Çalakalem bir anayasa yazamayız. Ancak konu ucu açık olarak gündemde kaldığı takdirde kamuoyunda olumsuz beklentiler oluyor. Makul süre içerisinde bunu sonlandırmamız gerekiyor. Makul süre bu çalışma sürecinin içerisinde vardır.”

‘Olağanüstü dönem’ hatırası

Ak Partili Ahmet İyimaya gençlik yıllarında başından geçen bir anısını anlatarak anayasa çalışmalarının hızlandırılması halinde sonuçlandırılabileceğini söyledi. İyimaya, “Gençliğimde bir gün eczaneye gitmiştim. Eczacı, ‘Anayasayı hazırlayan komisyon sabaha kadar çalışıyor. Yorgunluktan başları ağrıyor. Buradan Optalidon alıp devam ediyorlar’ dedi. O kadar değil ama bundan da daha hızlı çalışalım. Olağan dönemde anayasa yapıyoruz” diye konuştu.

‘Makul bir sürede bitsin

Yılbaşı öncesi Başbakan Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşen Çiçek, yeni yılın ilk mesai gününde de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP lideri Selahattin Demirtaş’la Meclis’te 45’er dakika görüştü. Kılıçdaroğlu, görüşme sonrasında “Makul süreden bahsettik. Zaman sınırı getirmedik. Makul süre içinde sonlandıracaklarını ifade ettiler” dedi. BDP lideri Demirtaş da, “Komisyonun devamı konusunda kararlılık sahibi bir duruş içerisindeyiz” dedi. Demirtaş, Uzlaşma Komisyonu’nun ‘süre baskısı altında’ çalışmaması gerektiğini söyledi.