Anayasa komisyonunda bir tek çaycı kaldı

Anayasa komisyonunda bir tek çaycı kaldı
Anayasa komisyonunda bir tek çaycı kaldı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in ‘umudum kalmadı’ diyerek başkanlığından ayrıldığı, AK Parti ’nin ‘kahvehaneye döndü’ diyerek katılmama kararı aldığı TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu için tahsis edilen binada, sadece çaycıların kaldığı öğrenildi. Meclis Başkanlığı’nın komisyon için görevlendirdiği sekretaryayı ve memurları dün geri çektiği belirtildi.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun muhalefet partili üyeleri, AK Partisiz olarak ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Meclis Başkanı Çiçek ve AK Partili üyelerin tavrı eleştirilerek tutanağa geçirildi. Tutanakçılar toplantıya katılmadığı için, tutanak muhalefet partilerinin uzmanları tarafından tutuldu. Toplantı, resmi tutanak tutma imkânı olmadığı için kameraya kaydedildi. Meclis Başkanlığı’nın komisyon toplantıları için tahsis edilen ek binada görev alan memur ve sekretaryayı geri çektiği öğrenildi. Binada sadece çaycıların kaldığı belirtildi. Komisyonun çalışma esasları saptanırken, bir partinin üç kez üst üste toplantıya katılmaması halinde masanın dağılması konusunda mutabakat sağlanmıştı. Muhalefet yarın da bir araya gelerek AK Partili üyelerin toplantılara katılmadığını saptayacak. Muhalefet yarınki toplantıya katılmaması halinde, AK Parti’yi komisyon masasının dağılmasından sorumlu tutacak.

Mektuba yanıt bekleniyor

Her ne kadar çalışmalar fiili olarak sona erse de, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise bugüne kadar yapılan çalışmaların içeriğinin de yer aldığı bir dosyanın ekli olduğu mektupları siyasi parti liderlerine göndermişti. Çiçek, mektuplara gelecek yanıtları değerlendirerek komisyonun kaderini ilan edecek.
Komisyon üyeleri, BDP ’li Bengi Yıldız’ın başkanlığında bir araya geldiği toplantının ardından açıklamalar yaptı. CHP ’li üye Atilla Kart, AK Parti’nin katılmadığı iki toplantıyı, çalışma usullerini düzenleyen protokolün 6 ve 15. maddelerine uygun olarak gerçekleştirdiklerini belirtti. MHP ’li Faruk Bal ise okuyunca şaşırdığını belirterek AK Partili Mustafa Şentop’un çalışmaları ‘kıraathaneye’, Mehmet Ali Şahin’in ‘kahvehaneye’, Ahmet İyimaya’nın da ‘hapishaneye’ benzettiğini anımsattı. Bal, “Şerefle milletimize anayasa yapmak için buradayız. Onlar demek ki bugüne kadar kahveye gider gibi bu çalışmalara katılmışlar” dedi.