Anayasa Mahkemesi: Asker yetkisi Anayasa'ya uygun

Anayasa Mahkemesi, hükümete yurtdışına asker gönderme yetkisi veren Meclik kararının iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

Anayasa Mahkemesi, 'Kalıcı Özgürlük Harekatı' kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetler unsurlarının Türkiye'de bulundurulması için hükümete yetki veren TBMM Kararı'nın iptali istemiyle açılan davayı, 4'e karşı 7 oyla, esasına girmeden reddetti.
Anayasa Mahkemesi heyeti, çoğunluğu SP'li 111 milletvekilinin 10 Ekim 2001 tarihli 722 Sayılı TBMM Kararı'nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı bugün görüştü. Başkanvekili Haşim Kılıç, çıkışta yaptığı açıklamada, bunun bir TBMM kararı olduğu için incelenemeyeceğine karar verildiğini bildirdi. Kılıç, "Bu karar bir iç tüzük değişikliği niteliğinde değildir gerekçesiyle esasına geçilmemesine karar verildi" dedi.
Kılıç, karara karşı çıkan üyelerin ise bunun bir iç tüzük değişikliği niteliğinde olduğunu savunarak, esasa geçilip incelenmesi gerektiği görüşünü ortaya koyduklarını ifade etti. Kılıç, karara kendisinin yanı sıra üyeler Sacit Adalı, Yalçın Acargün ve Ali Hüner'in muhalif kaldıklarını söyledi.
İptal başvurusunda, söz konusu TBMM Kararı'nın yeni bir iç tüzük ihdası niteliğinde olduğu, bu nedenle kararın incelenebileceği belirtildikten sonra, TBMM Kararı'nın sınırlarının belirsiz olduğu, hükümete geniş bir yetki tanıdığı gerekçesiyle Anayasa aykırı olduğu ileri sürülmüştü.
Yüksek Mahkeme, Körfez Savaşı döneminde de TBMM'den çıkan benzeri iki kararın iptali istemini yine oy çokluğu ile reddetmişti. O dönem mahkeme üyesi olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necet Sezer de bu tür kararların yasa niteliği taşıdığını belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin inceleme yapma yetkisinin bulunduğunu savunmuştu. Sezer, ayrıca bu tip kararlarda süre ve asker miktarının belirtilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti.