Anayasa Mahkemesi Gülen'in başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi Gülen'in başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi Gülen'in başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi, Fetullah Gülen'in bir internet sitesinde yayımlanan röportajla ilgili şikayeti karşısında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi nedeniyle şeref ve itibarın korunmasını isteme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu reddetti.

Anayasa Mahkemesi, hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Gülen'in, şeref ve itibarın korunmasını isteme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu. Yüksek Mahkemeden yapılan duyuruya göre, Gülen, bir internet sitesinde yayımlanan röportajda nefret söylemi bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet savcılığına başvurdu.
Şikayet neticesinde ilgililer hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi üzerine Gülen, şeref ve itibarın korunmasını isteme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.
Yüksek Mahkeme, internet sitesinde yayımlanan röportajdaki sözlerin nefret söylemi kapsamında olmadığı sonucuna vardı.
Mahkeme, yerleşik içtihadına uygun olarak özel hukuk alanındaki başvuru yolları tüketilmeden sadece ceza soruşturması yolu tüketilerek yapılan başvurunun, "başvuru yollarının tüketilmemesi" nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

ANKARA -AA


  http://www.radikal.com.tr/139808813980881

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  F.Gülen Anayasa Mahkemesi......Balçovalı - user928332

  Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruyu , derece mahkemeleri yolu tüketilmeden kabul etmiyor. Ayrıca, bu mahkemelerin kararları : Açıkça keyfilik içeren bir karar olmadıkça bunu kanun yolu şikayeti sayarak ''Açıkça dayanaktan yoksundur'' diye reddediyor. Başka bir anlatımla Mahkememiz temyiz mahkemesi değildir. Diyor. Netice olarak Anayasa Mahkemesi vatandaşın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmenin önüne zaman bakımından taş koyuyor. Zaten bireysel başvuru icadı bir işe yarayacağından değil vatandaşı bıktırmaya yöneliktir.