Anayasa Mahkemesi Öcalan'ın başvurusunu Adalet Bakanlığı'na soracak

Anayasa Mahkemesi Öcalan'ın başvurusunu Adalet Bakanlığı'na soracak
Anayasa Mahkemesi Öcalan'ın başvurusunu Adalet Bakanlığı'na soracak
Anayasa Mahkemesi, Abdullah Öcalan'ın bireysel başvurusu konusunda Adalet Bakanlığına görüş sorulmasına karar verdi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla yaptığı bireysel başvuru konusunda Adalet Bakanlığına görüş sorulmasına karar verdi.

Yeksek Mahkeme , Öcalan'ın "Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunma)" isimli çalışmasına, basım aşamasındayken el konulması nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan bireysel başvuruyu inceledi.

Başvuruda eksikliklerin tamamlanmasının ardından dosyayı kabul edilebilirlik incelemesi yönünden ele alan Anayasa Mahkemesi heyeti, konuyla ilgili Adalet Bakanlığına görüş sormak için yazı yazılmasını kararlaştırdı.

BAKANLIK BAŞVURUYA İLİŞKİN GÖRÜŞÜNÜ BİR AY İÇİNDE VERECEK

Adalet Bakanlığı, gerekli gördüğü hallerde, görüşünü yazılı olarak Mahkemeye bildirecek. Bakanlık başvuruya ilişkin görüşünü bir ay içinde verecek, ancak talep halinde bu süre Mahkemece bir ay daha uzatılabilecek.

Bakanlıktan belirtilen sürelerde cevap gelmediği takdirde, Anayasa Mahkemesi dosyadaki bilgi ve belgelere göre kararını verecek.

Yüksek Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığının görüşünü bildirmesinin ardından, Öcalan'ın başvurusunu önce kabul edilebilirlik yönünden sonra da esastan inceleyecek.(aa)