Anayasa Mahkemesi'nden Balbay ve Haberal kararı: 'Hakları ihlal edildi'

Anayasa Mahkemesi'nden Balbay ve Haberal kararı: 'Hakları ihlal edildi'
Anayasa Mahkemesi'nden Balbay ve Haberal kararı: 'Hakları ihlal edildi'
Mustafa Balbay'ın, adil yargılanma ve uzun tutuklulukla ilgili başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, Balbay ve Haberal'ın haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nden bugün önemli bir karar çıktı.

Yüksek Mahkeme, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın uzun tutuklulukla ilgili yaptığı bireysel başvuruda, haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme Balbay'a 5 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

GEREKÇELİ KARARIN TÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Tutukluluk süresine bakmadan karar veren yüksek mahkeme, halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinin tutuklu yargılanamayacağına hükmetti.

Mahkemenin gerekçeli kararında Balbay ve Haberal'ın yasama faaliyetlerine katılamadığı, yasama faaliyetlerini yerine getirmelerinin engellendiği ve bu nedenle hak ihlali olduğu belirtildi. Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ile ilgili kararında, “Yasama faaliyetlerine katılmadıkları gerekçesiyle milletin temsil yetkisi ölçüsüzce ihlal edilmiştir” dedi.

Tutuklu yargılanan BDP'li vekillerin, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmaları durumunda tahliyelerinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Hasip Kaplan: Balbay kararı bütün seçilmiş vekiller için geçerlidir

TARİHİ GEREKÇELİ KARAR

Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ile ilgili kararında, “Yasama faaliyetlerine katılmadıkları gerekçesiyle milletin temsil yetkisi ölçüsüzce ihlal edilmiştir” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay'ın yaptığı bireysel başvuru çerçevesinde aldığı karar, halen tutuklu olan BDP'li beş milletvekilini de ilgilendiriyor.

Kararda, uzun tutukluluk süresi nedeniyle milletvekili olan Balbay'ın yasama faaliyetlerine katılamadığı, dolayısıyla da, "milletin temsil yetkisinin ölçüsüzce ihlal edildiği" gerekçesi yer alıyor.

Bu gerekçe, halen tutuklu olan seçilmiş diğer parti milletvekillerini de yakından ilgilendiriyor.

CHP'den Balbay dışında, Mehmet Haberal, BDP'den Gülseren Yıldırım, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, MHP 'den ise Engin Alan, son seçimlerde TBMM'ye girmeye hak kazanmış, ancak haklarındaki davalar nedeniyle verilen tutukluluk kararları çerçevesinde yasama faaliyetlerine katılamamışlardı. Sadece Haberal, 4.5 yıllık tutukluluk süresinin ardından, geçen Ağustos ayında mahkemenin hakkında verdiği tahliye kararının ardından, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, görevine başlamıştı.

Mustafa Balbay'dan AYM kararına ilk tepki

ALAN BİLE TAZMİNAT ALABİLİR

Tutuklu vekillerden Engin Alan'ın davasında son hüküm Yargıtay tarafından verildi ve Alan'ın cezası kesinleşti. Ancak yine de, Anayasa Mahkemesi'nin "milletin temsil hakkı ölçüsüzce ihlal edildi" kararı, Alan için tahliyenin önünü açmasa da, başvuru yapması halinde tazminatın önünü açabilir. 

İLHAN CİHANER: DERHAL TAHLİYE GEREKİR 

CHP milletvekili İlhan Cihaner, AYM kararının sızdığı saatlerde Sincan’da bizzat Mustafa Balbay ile görüşme halindeydi. Cihaner, karar basına görüşme sürerken sızdığı için Balbay ile bu konuyu değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

Hürriyet’in ‘karara ne getirir’ sorusu üzerine ise Cihaner, “Basında yazdığına göre karar iki gerekçeye dayanıyor. Tutukluluğun uzun sürmesi ve seçme seçilme hakkının ihlali. Eğer gerekçeler bunlarsa bu kararın derhal tahliyeyi sağlaması gerekir. Çünkü Balbay’ın milletvekilliği sıfatı devam ediyor. Karar kesinleşmediği için Yargıtay aşamasında olduğu için AYM’nin bu gerekçeleri derhal tahliyeyi gerektirir” dedi.

Cihaner, Balbay ile ise günlük siyasi konuları görüştüğünü moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu belirterek “bana çok okuduğunu ve yeni bir kitap yazma hazırlığında olduğunu söyledi” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Balbay için ilk yorum