Anayasa taslağı geri sayıyor

Başbakan Erdoğan, akademisyenlere hazırlattığı Anayasa taslağını yakında kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, hazırlık çalışmasını yürüttükleri yeni anayasının 'Cumhuriyetin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma nitelikleriyle milletin temel değerlerini korumayı esas alacağını' söyledi. Erdoğan, taslağı önümüzde günlerde kamuoyuna açıklayacaklarını da belirtti. Erdoğan, Kamu Araştırmaları Vakfı'nca, dün Karayolları Konferans Salonu’nda düzenlenen 'Türkiye Anayasasını Arıyor' panelinde bir konuşma yaptı.

Bütünlük bozuldu: Türkiye, halkın ihtiyaçlarına ve beklentilerine karşılık veren, evrensel değerler ve demokratik hukuk devleti anlayışını yansıtan, iç tutarlılığı olan, dünya ile uyumlu anayasayı hak etmektedir. 1982 Anayasası bugüne kadar bir çok kez revizyona uğramış, yaklaşık üçte biri değiştirilmiştir. Mevcut anayasamızın iç bütünlüğü bozulmuştur. Bizim, hareket noktamız bugüne kadar farklı kesimlerden gelen tüm eleştirileri dikkate alarak yine tüm kesimlerin içine sinecek bir metin ortaya koyabilmektir.

Cumhuriyetin nitelikleri: Bu anayasa, her bir vatandaşımızın hassasiyetini, Cumhuriyetimizin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma nitelikleri ile milletimizin temel değerlerini korumayı esas alacaktır. Elbette yeni anayasamız en geniş mutabakat ile hazırlanacak ve milletin onayına sunulacaktır.

Ön kabülümüz yok: Taslakla ilgili son aşamaya gelindi. Biz AK Parti olarak önümüzdeki günlerde taslağımızı kamuoyuna açıklayacağız. Burada bizim herhangi bir ön kabulümüz, ön yargımız yoktur. Kesinleşmiş burada herhangi bir tespit yoktur. Bu bakımdan toplumun tüm katmanlarına, özellikle bu konuyla ilgilenebilecek her kesime açmanın gayreti içinde olacağız.

AKP anayasası değil: Bu, başında bulunduğum partinin bir anayasası değildir. Sadece hazırladığımız bir taslaktır. Tüm siyasi partilerin meydanlarda buna yönelik sözleri vardır. Hepsi de 82 Anayasası’nı eleştirdikleri gibi yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu hep meydanlarda söylemişlerdir. Ama iş bu safhaya gelince, nedense farklı yaklaşımlar ortaya konulmaktadır.

Millete sunulacak: Biz hazırlıklarımızı yaptıktan sonra Meclis Başkanlığı'na sunacağız,sunduktan sonra Anayasa Komisyonunda, Anayasa Komisyonu isterse altkomisyonda en geniş şekilde, tüm partilerin katılımıyla tartışılacak ve bütün bu görüşmelerden sonra ortaya çıkacak bir metin Genel Kurul’a gidecek. Genel Kurul’da tartışıldıktan sonra da artık Cumhurbaşkanımıza, ardından da milletimizin onayına sunulacak.

Bir bardak suda fırtana: Derdimiz bağcıyı dövmek değil. Derdimiz, milletçe bu güzel bağın üzümünü beraber yemektir. Bu süreç 'büyük uzlaşma' olarak adlandırdığımız mutabakat zeminine ulaşmak için iyi bir fırsat olacaktır. Eleştiride erken davranan, dereyi görmeden paçaları sıvayarak bir bardak suda fırtına koparmak isteyenler var. Bazılarının işi adeta niyet okumaya dönüştürmüş olması son derece üzücü. Ortada bizim herhangi bir taslağımız yok. Çok değerli bilim adamlarımızın hazırladığı ve bize sunduğu bir taslak var. Bu taslak üzerinde yapılmış olan çalışmalar, müzakereler var.

Çağdaşlık hedefi: Çağdaş, güçlü Türkiye’yi yaratan bir anayasa bizzat Türkiye, Türk milleti tarafından şekillenmiş olacak ve uygulamaya konulacak. İnanıyorum ki yeni anayasamız, Türkiye’yi, cumhuriyetimizi, çağdaşlık hedeflerine daha da yakınlaştıracak. (Radikal)