'Anayasa'da ikinci adam Paksüt oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Haşim Kılıç'ın seçilmesinin ardından başkanvekili olarak da Helsinki Büyükelçisi iken iki yıl önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından mahkeme üyeliğine getirilen Osman Alifeyyaz Paksüt seçildi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Haşim Kılıç'ın seçilmesinin ardından başkanvekili olarak da Helsinki Büyükelçisi iken iki yıl önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından mahkeme üyeliğine getirilen Osman Alifeyyaz Paksüt seçildi.
Başkanvekili Kılıç'ın altı oyla başkan seçilmesiyle boşalan yer için seçim dün yapıldı ve Paksüt, üyelerin salt çoğunluğuyla seçildi. Başkanlık seçimlerinde adaylardan Haşim Kılıç'a oy vererek seçilmesini sağlayan grup arasında adı geçen Paksüt'ün seçilmesinde bu tercihinin de etkisi olduğu savunuluyor. Yasa uyarınca dört yıllığına bu görevini sürdürecek olan Paksüt, 1953 doğumlu olduğu için 2018 yılına kadar yüksek mahkeme üyeliği yapacak. Paksüt, başkan Haşim Kılıç olmadığında Yüce Divan'a da başkanlık edecek.
Evli ve iki çocuk babası olan Paksüt, TED Ankara Koleji ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu.