'Anayasa'da ilginç dava

Anayasa Mahkemesi, başkanını seçerken yedek üyelere oy hakkı vermeyen maddenin Anayasa'ya aykırı olup olmadığına bakacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, tarihinde ilk kez kendi yapılanması ve başkanlık seçimini etkileyecek bir davaya bakacak. Mahkeme, yedek üyelerinin oy kullanmamasına gerekçe gösterilen düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olup olmadığını görüşecek.
Anayasa Mahkemeleri'nin yedek üyeleri, Yüksek Mahkeme'nin başkanlık seçimlerinde oy kullanamadıklarını belirterek, Ankara 16. İdare Mahkemesi'ne gitti. Üyeler davada, oy kullanmalarına engel olan düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.
İdare Mahkemesi talebi ciddi buldu, Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un seçime dair hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme konuyu görüşmeyi gündemine alınca da, Yüksek Mahkeme'nin kendisiyle ilgili bir davaya bakması durumu ortaya çıktı.
Karar ay sonunda
Gelişmeyi doğulayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, itiraz yoluyla gelen başvurunun geçen cuma kendilerine ulaştığını ve derhal gündeme aldıklarını söyledi. Bunun için raportör görevlendirdiğini belirten Kılıç, "Raportörün bir hafta ya da 10 gün içinde raporunu hazırlayacağını tahmin ediyorum. Daha sonra rapor üyelerimize dağıtılacak ve bir aksilik olmaması halinde 30-31 Temmuz günlerinde konuyu görüşmek üzere toplanmayı düşünüyoruz" dedi.
Kılıç, diğer Anayasa'ya aykırılık iddialarıyla bu konu arasında kendileri açısından hiçbir fark olmadığına dikkat çekerken 'aynı prosedür, aynı sistem, aynı yol ve aynı uygulama'nın bu davada da süreceğini vurguladı.
Seçimi etkileyebilir
Kılıç, Anayasa Mahkemesi başkanlık seçiminin ne zaman yapılacağına dair soru üzerine, "Bu konu karara bağlandıktan sonra duruma bakacağız. Gündemimiz eğer uygunsa, arkadaşlarımız buradaysa derhal seçime geçeceğiz" dedi. Mahkeme, ilgili maddeyi iptal ederse, ilk kez yedek üyeler de başkanlık seçimlerinde oy kullanabilecek.