Anayasada 'kırmızı taslak' formülü

Anayasada 'kırmızı taslak' formülü
Anayasada 'kırmızı taslak' formülü

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bugün akşam komisyon üyesi vekillerle yemekte biraraya gelecek.

Çiçek, anayasa çalışması sona ererse partilerin uzlaşamadığı maddelerden oluşan kırmızı taslağı parti liderlerine götürecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Yeni anayasa için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na bu ay sonuna kadar tanıdığı sürenin sonuna gelindi. Komisyon, çalışmalarına nokta koymaya hazırlanıyor. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, partilerin komisyondaki üyelerini bu akşamki toplantıya çağırdı. Görüşmede, komisyon çalışmalarına son noktanın konabileceği belirtildi. Çalışmalar sona ererse, Çiçek, çoğu kırmızı renkte yazılmış, uzlaşılamayan maddelerden oluşan taslağı siyasi parti liderlerine götürecek.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar 140’a yakın madde görüşürken, bu maddelerin 28’i üzerinde uzlaşma sağlanabildi. Çalışmalara bir ay daha süre tanınan nisan ayı başındaki toplantıda, Temel Hak ve Hürriyetler başlığı ile ilgili uzlaşılamayan maddelerin yazılabilmesi için danışmanların çalışma yapması istenmişti. Komisyon üyesi partilerin danışmanları bu başlık altında yer alan 10’dan fazla madde üzerinde uzlaştı. Ancak bu maddeler komisyon gündemine gelmedi.
Komisyonun kader toplantısı bugün gerçekleşecek. Çiçek, bugün akşam yemeğinde komisyon üyesi milletvekilleriyle bir araya gelecek. Toplantıda, komisyon üyelerine çalışmaların tamamlanmasıyla ilgili öneri getirebileceği belirtiliyor. Komisyonun çalışma süresi uzatılırken, nisan sonuna kadar çalışmaların tamamlanamaması durumunda Cemil Çiçek’in komisyon masasını dağıtması üzerine bir formül gündeme gelmişti.

Lider turu gündemde

Çiçek’in toplantının ardından liderlere taslak götürüp götürmeyeceği netleşecek. Liderlere sunulacak taslakta partilerin önerileri ile üzerinde uzlaşılan ve uzlaşma sağlanamayan maddeler yer alacak. Maddelerin çoğunda uzlaşma sağlanamadığı için taslak, kırmızı renkte yazılmış maddelerden oluşacak. Ardından kırmızı metin. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışması olarak kamuoyuna açıklanacak. Komisyon masasının dağılması durumunda AK Parti, Genel Merkez’de partinin hukukçularından oluşan Anayasa Komisyonu tarafından hazırlanan teklifini masaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak, bu metinde TBMM’de yapılan çalışmada kabul edilen maddelere de yer verilebileceği belirtiliyor. AK Parti, anayasa teklifini sunduktan sonra diğer partilerden uzlaşı arayacak. Başbakan Erdoğan daha önce yaptığı bir açıklamada “Yeni anayasa konusunda CHP ve MHP ’den destek gelmezse C planı olarak BDP ile yeni anayasayı referanduma götürebileceklerini” söylemişti.