Anayasada son söz parti liderlerinde

Anayasada son söz parti liderlerinde
Anayasada son söz parti liderlerinde

TBMM Başkanlığı na ikinci kez seçilen Cemil Çiçek ilk iş olarak anayasa konusuna el attı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bugün Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle bir araya gelecek. Ancak komisyonun geleceğiyle ilgili bir netlik halen yok. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen AK Partili üyeler, çalışmaların devamıyla ilgili umutsuz konuşuyor. Çiçek, komisyon üyeleriyle bir araya geldikten sonra liderler turuna çıkacak.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları, öngörülen tarihte bitmemesi üzerine, son kez 1 Temmuz tarihine kadar uzatılmıştı. Komisyonun çalışma süresi sona erdi. Ancak Uzlaşma Komisyonu, geçen hafta yaptığı toplantıda, çalışmaların geleceğiyle ilgili kararın Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından tartışılması görüşünde uzlaşmıştı. Çiçek’in ikinci kez Meclis Başkanı seçilmesinin ardından Uzlaşma Komisyonu üyeleri bugün saat 14.00’de bir araya gelecek. Bugünkü toplantıda yapılan çalışmalar masaya yatırılarak komisyonun geleceği tartışılacak. Başbakan Erdoğan ’ın ise komisyondaki üyelerine “Artık bir şey çıkmayacağı anlaşıldı” dediği belirtildi. Bu toplantının ardından Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uzlaşma Komisyonu üyesi Mustafa Şentop, “Geldiğimiz noktada gündemimiz kalmadı, işimiz bitti” diyerek komisyonun geleceğine ilişkin ipuçları verdi. Şentop, eylül veya ekim ayında kendi çalışmalarını gündeme getireceklerini söyledi.
Bugün gerçekleştirilecek toplantının ardından, Çiçek, ortaya çıkan taslağı komisyon üyesi partilerin liderlerine götürecek. Liderler turunda Çiçek, ortaya çıkan tabloyu anlattıktan sonra çalışmaların kaderini liderlere soracak. Liderler turundan bir sonuç çıkmaması halinde AK Parti, kendi teklifini kamuoyuna açıklayacak.