Anayasada 'Türk'lük tartışması

Anayasada 'Türk'lük tartışması
Anayasada 'Türk'lük tartışması
Anayasada 'Türk'lük krizi patladı. 300 aydın ve sanatçının 'Türk vatandaşlığı' çağrısı yaparak imza kampanyası başlatması tedirginliğe neden oldu. CHP'deki 'vatandaşlık krizi' ise CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler'in partililere gönderdiği mektupla ortaya çıktı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Kürt sorununun çözümü ve PKK ’nın silah bırakmasını amaçlayan yeni dönemde anayasa çalışmaları kilit rol oynarken, anayasada yapılması planlanan ‘vatandaşlık tanımı’ yeni bir tartışmanın odağına oturdu. 300 aydın ve sanatçının ‘Türk vatandaşlığı’ çağrısı yaparak imza kampanyası başlatması tedirginliğe neden oldu. CHP ’deki ‘vatandaşlık krizi’ ise Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler’in partililere gönderdiği mektupla ortaya çıktı. Güler, parti yönetimindeki ‘vatandaşlık’ tartışmalarını anımsatarak “Parti programının ve temel organların bu temel tercih ve kararını tartışma konusu yapan görevlendirme ve yapılanmaları hızla iyileştirme ihtiyacı içinde olduğumuzu vurgulamak yerinde olacaktır” dedi.
Hükümetin yeni anayasa için mart sonuna kadar verdiği süre dolarken, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları hem zaman hem de ‘Türk vatandaşlığı’ nedeniyle gündeme geldi. İmralı görüşmelerinde Öcalan’ın yeni anayasada ‘vatandaşlık’ tanımı ile ilgili “Özgür iradesiyle kendisini bu ülkeye bağlı hisseden herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır” önerisi geçmişte yaşanan tartışmayı yeniden canlandırdı.

Kampanya başladı

Aralarında AK Parti ’ye yakın isimlerden Hasan Celal Güzel’in de yer aldığı 300 kişilik siyasetçi, aydın ve sanatçı grubunun Ankara’da toplanarak yayımladığı “Türk milleti’nin adı vatandaşlık tarifinden ve anayasadan çıkarılamaz” şeklindeki çağrı tedirginliğe neden oldu. Çağrı ile ilgili kitlesel bir imza kampanyası başlatılacağı öğrenildi.

Karşı öneriler de geliyor

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise yayımlanan bildiriyle ilgili olarak “Aksini söyleyen, ‘Etnik çağrışımları yapacak ifadeler olmasın, herhangi bir ideolojik vurgu olmasın’ diyen de birçok kişi görüşünü bildiriyor. Buna karşılık da 300 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ‘anayasadan bu kavram çıkmasın’ diye görüş bildirmiş oluyor. Bunu ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmek lazım” dedi. Çiçek, anayasada vatandaşlıkla ilgili maddenin zor olan maddelerle birlikte en sona bırakıldığını belirtti.

CHP’de çatlak

CHP’de ise “vatandaşlık tanımı” krizi yeniden gündeme geldi. CHP’de Uzlaşma Komsiyonu’na sunulacak ‘vatandaşlık tanımı’ tartışmaya neden olmuş, CHP’li komisyon üyeleri Atilla Kart ve Rıza Türmen ‘Türk ifadesinin metinde yer almamasını isterken, Süheyl Batum ‘Türk vatandaşlığı’ ifadesinde direnmişti. Son olarak parti yönetimi devreye girerek ‘Türk vatandaşlığı’ tanımını benimsemişti.Tartışmaların yeniden gündeme gelmesi üzerine CHP’nin ulusalcı isimlerinden Birgül Ayman Güler, 25 Mart’ta milletvekilleri ve parti yönetimine bir uyarı mektubu gönderdi.

Güler’den tepki

Güler “Anayasada vatandaşlık tanımı sorunu üzerine değerlendirme” başlıklı yazısında CHP’nin önerisini ‘Türk vatandaşlığı’ olarak yapmasına rağmen Türmen’in bir gazeteye verdiği röportajda “etnik kimliğe dayalı vatandaşlık yanlış” görüşünü savunduğunu, Kart’ın ise Radikal’de yayımlanan yazısında aynı görüşü paylaştığını anımsattı. Güler, son olarak 16 Mart’ta gerçekleştirilen PM toplantısında PM Üyesi Seniye Nazik Işık’ın, partinin vatandaşlık önerisinin “Batum önerisi” olduğunu savunduğunu ve “Vatandaşlık tanımı olmamalı ya da TC vatandaşlığı gibi nötr tanım yapılmalı” görüşünü savunduğunu kaydetti. Güler mektubunda “Türk” sözcüğünün etnik temelli anayasa yaratmayacağını, bu terim sayesinde toplumsal kimliklerin siyasal değil, sosyal-kültürel yaşam dairesinde özgürleştirildiğini savundu. Güler, tersine “TC vatandaşlığı” tanımının “etnik temelli anayasa yapmak” anlamına geldiğini belirterek, bu anlayışta eşit vatandaşlık ve ulusal birlik olduğunu belirtti.

Partide iyileştirme ihtiyacı

Güler mektubunda şunları söyledi: “TC vatandaşlığı ya da adsız vatandaşlık, anayasayı etnik bakımdan ‘nötr’ kılmaz. Tam tersine bu, ‘milliyetlere/kolektif kimliklere göre’ anayasa yapmak demektir. Böyle bir tanım, anayasa madde 3’te belirtilmiş bulunan ‘milletiyle bölünmez bütün’ ilkesini ortadan kaldırarak ‘milliyetler devleti’ yaratır. CHP, anayasal vatandaşlık olarak bilinen TC vatandaşlığı sistemini tümüyle gündeminden çıkarmalı, ağırlığını komisyon üyesi Prof. Süheyl Batum’un önerdiği gibi ‘ulusal vatandaşlık ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini genişletip güçlendirme’ hedefine odaklamalıdır. Bunun için parti programının ve temel organların bu temel tercih ve kararını tartışma konusu yapan görevlendirme ve yapılanmaları hızla iyileştirme ihtiyacı içinde olduğumuzu vurgulamak yerinde olacaktır.”


  http://www.radikal.com.tr/1127148112714832

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sallamak iyi de... - erolyılmaz45

  Almanya'nin Alman nufusu % 87, Ispanya'nin Ispanyol nufusu % 88, Turkiye'nin Turk nufusu %93 (cesitli kurumlarin nufus sayimlari, projeksiyon calismalari ve anketle ile AB'nin ilgil bolumunun Eylul 2005 tarihli raporunda Turkiye'de yapilan anket sonuclari neredeyse ayni tespitleri ifade ediyor.) Alman Anayasasinda ulkede yasayan halkin tanimi Alman Milleti,Ispanyol Anayasasinda halkin tanimi Ispanyol.Surece Turk halkinin destegi, Kurtlerin demokratik ve insan haklari ile ilgi isteklerinin karsilanmasi ve akan kanin durmasi icindir.Ilk acilimda da bu destek Haziran 2009'da % 69 olarak verilmis, Habur sonrasi yasananlari begenmeyerek destegini cekmis % 27'ye inmis ve de acilim bitmistir.Basbakan'in surekli olarak destegin surmesi, yol kazasi olmasin cagrilari,kurulacak,akil adamlar kurullari ile halka ulasip destek istemesi yasanmislarin tekrarini onlemeye yoneliktir. Akan Kan, aglayan analar sadece Turklerin degil ki...Destegin surdurulebilirligi,Kurtlerin,savas kazanmis edalari yerine ,ayaklari yere basan istekleri ve beklentileri ile surece olumlu katki vermeleriyle olur.

  Bozkiradam isimli kardes - düsünür

  Halen "ne mutlu...diyen" ile etnik türk olunduguna inaniyormusun gercekten? Senin veya benim anam kürt olsa, senin veya benim babam fransiz, ispanyol, laz, cerkez, ermeni, rum, vs. olsa ne olur? Insanligin sonumu gelir? Kiyamet mi kopar? Su tipik "safkan" irkciligindan bir kurtulsak derim. Farkli kültürleri barindiriyoruz ve artik karsilikli saygiyi ögrensek derim. Kaynak gösterdim okumuyorsun. Önce oku, pesinden anlamaya calis ondan sonra yorumunu yaz.

  ilber ortaylı - himone

  "düşünür" acaba bugün yine nasıl bir yorum yapar diye baktım ve her seferinde kendini aştığını görmekteyim. böyle devam et. yalnız yazdıklarınla ismin çok ironik. bazılarının en büyük hatası ahmet altan gibi tarih bilmez adamları dinleyerek tarihi öğrendim zannetmeleri. ahmet altanın karşısına bir tarihçi çıktığında adamın söylediği yanlışları düzeltmekten konuşamamıştı. ahmet altan en sonunda ağzını açamadı çünkü bir insanın dediği şeylerin biri bile doğru olmaz mı? tartışma programına sloganlarla giren bir adam. dikkat edin ahmet altan gibi yalan söyleyenler hiç bir zaman karşılarında tarihçi istemez.

  Değişimin Sancıları - NİHAT12

  Türklük üzerine tanımlanmış vatandaşlık bu topraklara uymuyor.Çünkü her kes türk değil.Türk olsa bile türkler arasında bile dinsel yönde,şife yönünde farklılıklar olabilir.Saygılı olmak lazım.Diğer kesimlerde kendilerini ifade etmek istiyorlar.Bu da doğal bir taleptir.Ne Mutlu türküm diyene sözü herkese türklüğü dayatıyor.Bu ve benzeri sözler her kese türk olmayı dayattığı gibi diğer inançları,ırkları aşağılıyor.Bu pisikoloji küçük yaşlarda eğitim sistemiyle insanlara aşılatılıyor. Türklük üzerine yemin olan andımızın eğitim sisteminde yer alması boşuna değildir.Devlet katında yer almak kabul görmek soy sopunu inkar etmek,dilini hata gerektiğinde dinini inkar etmek,türklüğe entegre olmakla mümkün oluyor.Kemal kılıçdaroğlu örneği ortadadır.Dersimli kürt olduğu biliniyor.Ama ısrarla türkmen olduğunu idea ediyor.Çünkü ancak bu şekilde konumunu muaafaza edebilir.O kurumun başında kalabilir.Türkler dışında diğer kesimlerin kendilerini olduğu gibi kabul görme mücadeleleri masumane bir taleptir.Onların bu talebinin karşılanışı Türklüğün sonu olmaz.Türkler açısında hak hukuk kaybına sebep olmayacaktır.Bu kişiliklerin itirazı anlaşılmıyor.Hak elde etme türklük elde gidiyor kaygıları yaratıyor bu kişiliklerde ki öyle bir şey yok,olamaz da zaten.

  Bal gibi değişecek. - 3039

  Bazıları kimsenin gücü yetmez falan diyor. 10 yıl önceki Türkiye ile şimdiki Türkiyeyi bir kıyaslama yapmanızı öneririm. Genelkurmayın ışıkları sabaha kadar yandığına çok güveniyordunuz. Ne oldu? Şimdi anayasa için de öyle değişmez falan demeyin, büyük konuşmayın. Bu tanım bal gibi değişir. Zaten yeni bir Anayasa gereksinimin kaynağı Kürdler ve Kürd meselesidir. Kürdlerin bu devlete aidiyet bağının hiçbir zaman oluşmamasıdır. Yoksa CHP- MHP'ye mevcut cunta anayasasının nesi yetmez. Şimdi sen gel yeni anayasa yap, ondan sonra cunta anayasasının bütün ruhunu yeni anayasaya geçir. Yemezler. Yeni anayasa eğer herkesin anayasası olacaksa eski ruh tamamen çöpe gi-de-cek. AKP-BDP referandumuyla halk onayından da çok kolay geçecek. CHP-MHP'li dostlar siz bu toplumun arkasından gelmeye devam edin.

  Nasıl - fonksiyonel

  Vatandaşa sorsunlar, bu meram kapansın böylelikle. Anayasadan Türklük çıkarılsın mı diyerek. Ama referanduma gidilse bile, netice şöyle gerçekleşİR. Ulusalcı CHP,İP,BTP; milliyetçi MHP, BBP, HEPAR, DP. AKP içerisindeki milliyetçi taifeyi de katarsak. Türklük unsurunun anayasadan kalmasını isteyenlerin nüfusa oranı yüzde 80'lerin üstündedir. Yani iş sanıldığı kadar kolay değil. Ülkenin devlet geleneğinden tutun tabelalarına kadar; kamu / özel kurumlarından tutun, uluslararası imajına kadar tutun Türklük unsuru üzerine kurulu iken. Bunu değiştirmek, bunu aşmak yüzyılları bulabilir anca. Aydını bile böyle düşünürken, avamını nasıl ikna edilecek ki!

  - momentum

  Şu, ne olduğuna karar veremediğimiz devlet, resmi olarak 1077'den beri vardır. Sultan Melikşah'ın fermanı ile bir Anadolu Türk devleti olarak kurulmuştur. O zamanlardan beri Batılı haritalarda Turkhia, Turcia, Turkey falandır. Doğru, bu topraklarda Türklerin kendisi devletlerine hiç Türk devleti demediler. Rum Sultanlığı, Roman Saltanate, Anadolu Sultanlığı falan dediler. Tıpkı Almanların da devletlerine Kutsal Roma İmparatorluğu, Prusya Krallığı veya Habsburg Monarşisi demeleri gibi. Osmanlılar ise kendilerine isim bile koymadılar, sadece "devlet" dediler; devlet-i aliye. Ama hepsinde devlet, adı konmamış bir Müslüman demografisine dayandı; Osmanlılar bu unsura "İslam" diyor, gerçekte bu, bir tür genişletilmiş Türklük tanımıdır. Birgül Ayman Güler de işte, bu tanım kapsamında Türkiye'de yaşayagelmiş, aslen Boşnak, yani Slav kökenli olan, kan ve genetik olarak Türk olmakla alakası olmayan milyonlarca kişiden bir örnek. Bana göre ideal, fiilen Türk olmaktan daha önemli: Balkanlar'da etnik olarak Türk olmayan Müslüman azınlıklar, devlet tarafında Türk olarak tescil edilmek için mücadele ediyorlar. (Bizim haberimiz bile yok.) Türk olduklarını ve Türkçenin ana dili olduklarını iddia ediyorlar. 1077'den beri bu toprakların geleneğini bilenler için şaşırtıcı bir şey değil. Ve biz bu geleneğin topraklarında Amerika'yı tekrar keşfetmeye çalışıyoruz. Osmanlı Meclis'inde "Ben Osmanlı Bankası kadar Türk'üm" demesiyle meşhur mebus Boşo, kendini tekrarlıyor. Üçüncü dünyalılık.