Anayasa'da ulusal çıkar tartışması

AKP'de hükümet ve parti yetkililerinden oluşan komisyonun, Anayasa değişiklik paketini hazırlamak için önceki gün yaptığı ilk toplantısında, 'Savaş hali ilanı ve silahlı kuvvet...

ANKARA - AKP'de hükümet ve parti yetkililerinden oluşan komisyonun, Anayasa değişiklik paketini hazırlamak için önceki gün yaptığı ilk toplantısında, 'Savaş hali ilanı ve silahlı kuvvet kullandırılmasına izin verme' başlıklı 92. maddeye 'ulusal çıkarların zorunluğu kıldığı hallerde' ibaresinin de eklenmesi görüşü benimsendi. Asker gönderme ve kabulde BM kararını devreden çıkaran bu düzenleme, tartışmaları da beraberinde getirdi.
AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır, Anayasa'nın 92. maddesinde yapılmak istenen değişikliğin asker göndermeyi ve kabulünü fevkalade kolaylaştırdığını belirterek, bunun BM Şartı'nın 51. maddesine aykırı olacağını söyledi. Yalçınbayır, "Gücünüz neyi gerektiriyorsa yapabilirsiniz anlayışı hukuka uygun değildir. Aksi halde bir gücün dayatmasıyla rahatlıkla asker kabul eder, asker gönderebilirsiniz" diye konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise "Söz konusu değişiklikle dış baskılara direnme gücü azalacak. 'Anayasanız izin veriyor' denilecek. Uluslararası meşruiyet barış politikamızın da bir sigortasıdır. Bu, son derece yanlış bir yaklaşım olur" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7544837544830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.