Anayasada uzlaşma umudu

Anayasada uzlaşma umudu
Anayasada uzlaşma umudu
Haber: RIFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in liderler turunun ardından ‘çalışmalara devam’ kararı alan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, iki haftadır çalışmalarını sürdüren teknik danışmanlar 8 madde üzerinde daha uzlaştı. Üst komisyon, pazartesi günü Çiçek başkanlığında toplanacak. Toplantıda yeni maddeler üzerinde uzlaşı aranacak.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, pazartesi günü Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında bir araya gelecek. Toplantıda Komisyon danışmanlarının ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ ile ‘Yargı’ bölümüne ilişkin yaptıkları ön hazırlık ise bugün sona erecek. Teknik danışmanların bu iki bölümden yeni maddelerde uzlaşarak uzlaşılan madde sayısını 56’ya çıkardığı öğrenildi. Komisyon, danışmanların üzerinde uzlaştığı maddeleri görüştükten sonra önümüzdeki hafta, Temel Hak ve Özgürlükler ve Yargı başlıkları üzerine yeni maddelerle ilgili çalışmalarını sürdürecek.

Uzlaşı artabilir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Diğer maddelerde uzlaşma sağlandığı takdirde başkanlık sistemi önerisi olmazsa olmazımız değil” sözleri, masadan ayrılmama konusunda kararlı olan muhalefet partilerini umutlandırdı. Komisyon bugüne kadar 48 madde üzerinde uzlaşma sağlamıştı. Uzlaşılan maddelerden 35’i Temel Hak ve Özgürlükler, 7’si Yargı, 5’i Yasama, 1’i ise İdare ve Kamu Hizmetleri ile ilgili. Danışmanların üzerinde uzlaştığı maddelerle birlikte bu sayı 56’ya çıkacak.