Anayasaya kadın eli değecek

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) Başkanı Hülya Gülbahar, kadınların örgütlü olarak anayasa hazırlama sürecine katılması amacıyla, 86'dan fazla kadın örgütünün katılımıyla 'Anayasa Kadın Platformu...

İSTANBUL - Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) Başkanı Hülya Gülbahar, kadınların örgütlü olarak anayasa hazırlama sürecine katılması amacıyla, 86'dan fazla kadın örgütünün katılımıyla 'Anayasa Kadın Platformu' oluşturulduğunu söyledi. Taksim Hill Hotel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Gülbahar, anayasanın görevinin, 'cinsiyet temelli her türlü ayrımcılığı yasaklamak ve kadınların en temel insan haklarından faydalanabilmeleri için fırsat eşitliğini sağlamak' olduğunu söyledi.
Gülbahar şöyle konuştu: "Türkiye'de kadın ve erkek eşitliğinin hem yasalar tarafından garanti altına alınması, hem de uygulamada gerçek ve eksiksiz eşitliğin sağlanması için Anayasa'nın, 'kanun önünde eşitlik' maddesinin, sonuçlarda eşitliği ve filli eşitliği sağlayacak şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz. Türkiye'nin önümüzdeki 50-100 yılını belirleyecek olan anayasada kadın erkek eşitliği hükmüne yer verilmemiş olması kabul edilemez. 86'dan fazla kadın örgütünün katılımıyla 'anayasa Kadın Platformu' oluşturuldu. Sivil toplum kuruluşlarının anayasa sürecine katılımını ve bütün sürecin de tartışmaya açılmasını talep ediyoruz."
'Kıyafet Anayasa'ya girmesin'
Anayasa'da yapılacak değişikliklerin herkesin hayatını yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Gülbahar, "Birbirimizi sevebiliriz, sevmeyebiliriz, bu ayrı bir konu ama yeni Anayasa'yı birlikte yapmak zorundayız. Diliyoruz ki türban konusundaki tartışmalar, Anayasa süreci içinde netleşerek toplumun bu konuda uzlaştığı bir konu haline gelir. Platformda genel eğilim, kılık ve kıyafet konusunun anayasalarla düzenlenecek bir konu olmaması gerektiği yönünde. Bu konuyla ilgili mevcut yasal düzenlemeler yeterli" diye konuştu.
Yeni yasama yılı resepsiyonunda Başbakan Tayyip Erdoğan'dan kota isteyen ve Ruanda'yı örnek verince "Ruanda mı olmak istiyorsun" diye tepki gören Gülbahar gazetecilerin soruları üzerine tartışma anını da anlattı. Gülbahar, Erdoğan'a, platformdan söz ettiğini ve anayasada kadın erkek eşitliği ilkesine net bir şekilde yer verilmesi, bunu için de kota gibi özel önlemlerin alınması isteklerini ilettiğini söyledi. Başbakan'ın "Senle ben eşitiz" dediğini ve bazı ülkelerde kota uygulamasının olmadığını söylediğini aktaran Gülbahar, şöyle dedi: "Bir bilgilendirme ve bakış açısı farklılığı olduğunu Başbakan net bir şekilde ortaya koydu. Sanıyorum bir bilgilendirme eksikliği var ya da genel bir problemle burada da karşı karşıyayız. Konuyla ilgili bir dosya hazırlayıp Başbakan Erdoğan'a sunacağız."