Andıç'ta tanık çelişkisi

Andıç'ta tanık çelişkisi
Andıç'ta tanık çelişkisi

Davanın bir numaralı sanığı Hasan Iğsız

İnternet Andıcı davasında dün gizli tanık çelişkileri yaşandı.

Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız’ın da aralarında bulunduğu 22 sanıklı ‘ İnternet Andıcı’ davasıyla birleştirilen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ davasının 32. duruşması dün yapıldı. Duruşmada ‘gizli tanık Ethem’ ifade verdi.

Duruşma salonu bitişiğindeki gizli tanık odasına alınan ve sesi değiştirilerek duruşma salonuna aktarılan gizli tanık, 1997’den beri Erzincan Yaylabaşı bölgesinde koruculuk yaptığını, Albay Dursun Çiçek’i tanımadığını, Çiçek’in Erzincan’a gelip gelmediğini bilmediğini söyledi. Mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanığın Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı’na verdiği ifadeleri okudu. İki ifade arasında çelişkiler olduğu ortaya çıkınca savcı Mehmet Ali Pekgüzel, ‘gizli tanık Ethem’e savcılık ifadelerini okuyup okumadığını sordu.

‘Aceleye geldi, okumadım’
Tanık da “Aceleye geldi, savcı mahkemede ifadeleri düzeltebileceğimi söyledi” diye konuştu. Daha sonra Çiçek’in avukatı Celal Ülgen söz alarak, çelişkileri şöyle sıraladı:

“Gizli tanık, savcıya verdiği ifadesinde, ’Murat’ isimli astsubayın kendisine Ergenekon tutuklularına yardım etmesi gerektiğini söylemiş. Şimdi astsubayın Ergenekon kelimesini kullanmadığını ileri sürüyor. Savcılıkta uçaksavar mühimmatının şüpheli bir şekilde imha edildiğini anlatırken, bugün mühimmatın araziye taşınmasının imkânsız olduğunu belirtiyor. Yine savcılıkta dört sandık mühimmatın imha edildiğini söylerken, şimdi 1,5 sandık mühimmatın imha edildiğini ileri sürüyor.”

Avukat Celal Ülgen bu çelişkilerin mahkemece dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. Bu arada yakalama kararı çıkarılan Albay Ziya İlker Göktaş, dünkü duruşmaya katıldı ve tutuklandı.


  http://www.radikal.com.tr/106316610631662

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çözüm - genco940

  gizli tanığa karşı, gizli sanık formülü ile hareket edildiğinde ifadelerde bir çelişki olmayacaktır. Neticede dam üstünde saksağan vur beline kazmayı dimi.

  İmza - aliismettekin

  bu internet andıcı konusunda en yetkili imza hangi yetkilinin imzası? o yetkili,imzanın hukuken ne gibi bir işlevi olduğunu bilebilecek birimidir? imzayı attığını kabul etmektemidir? o imzanın kendisine bir sorumluluk getirmeyeceğini söylemişmidir? eğer bazı imzalar sorumluluk getiriyor bazıları getirmiyor ise albay dursun çiçek in ıslak kuru imzası sorumluluk getirenmidir sorumluluk getirmeyenmidir? Bu andıç davasında imzalara belgelere dayalı bir kovuşturma yapılmakta ise en üst yetkili imza neden önemsenmemektedir? vs vs vs vs