'Andımız' bu sabahtan itibaren okunmayacak

'Andımız' bu sabahtan itibaren okunmayacak
'Andımız' bu sabahtan itibaren okunmayacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik değişikliğiyle ilköğretim okullarında "öğrenci andı" okunması sona erdi.

Başbakan Erdoğan ’ın Demokratikleşme Paketi kapsamında açıkladığı ‘Andımız’ın ilkokullardan kaldırıması kararı dün gece alınan kararla uygulamaya geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak "öğrenci andı" başlıklı 12. madde yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelik Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Böylece 80 yıldır devam eden Andımız töreni ilk kez bu sabah okullarda yapılmayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan 28789 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nde, "27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 12'nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer" ifadesine yer verildi.

İşte yürürlükten kaldırılan o madde:

Öğrenci Andı
Madde 12
İlkokullarda öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki "Öğrenci Andı" nı söylerler.
"Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk ! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!"
Yabancı uyruklu öğrencilerin "Öğrenci Andı"nı söyleme zorunluluğu yoktur.


  http://www.radikal.com.tr/115455711545574

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çocukken de anlayamamıştım - hümanıstanbul

  Yahu benim varlığım azerbaycandaki,özbekistandaki türkün varlığına neden armağan oluyordu?Ne mutlu insanım diyene

  Milyetçilere hayırlı olsun - nesimk

  Kafatasçı, Hitlerçikler evlerinde çocuklarına artık çocuklarını okula göndermeden ANDI okutup öyle göndersin. Memleketin Ogün Samast gibilere ihtiyacı var. böyle bir uygulama Nazi almanyasında vardı ve bitti. Kafatasçıların bu kadar karşı çıkmaları NORMAL.

  Sabır tükenmesin. - karçiçekleri

  Bu karar vicdanları bir nabze dahi olsa rahatlatır. Umarım arkasında çoğunluğun bekleyip de göremediği kararları içeren yeni bir paketin açılması...

  BİR AYIPTAN KURTULDUK ÇOK ŞÜKÜR. - m.rozbilen

  El'in adamı ilim bilim peşinde biz kara faşizmin uygulaması peşindeyiz.Dünyada herhalde böyle varlığını Türk varlığına armağan eden, ne mutlu Türküm diyene dedirten garip bir and yoktur.Her ne kadar yabancıların bu andı söylemeleri mecburi değilse de varlıklarını Türk varlığına armağan etmelerinde sakınca görülmemiştir.Bu nasıl bir korkunç zihniyet ki yıllarca bu güzelim ülkenin vatandaşlarını ayırıma tabi tutup birinin varlığını ötekine aramağan etmiştir.Nihayet sağduyu galip gelmiş ve aklın gereği yapılmıştır.Türk'ü Kürd'ü ve diğerlerini birbirine düşüren bu zihniyet son bulmalı ki barış olsun.Ufak da olsa atılan adımlar önemli ama "bununla idare edin" mantığı demokratikleşme için yetersizdir.Neden tam demokrasi değil de noksan demokrasi? Birilerinin midesi hazmetmez diye mi?