Anemiye karşı demir gibi faaliyet

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'de sayıları 1 milyonu bulan anemik bebeklerin yüzde 90'ının tedavisini amaçladığı proje, sanat, TV ve spor dünyasının desteğiyle başladı.

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'de sayıları 1 milyonu bulan anemik bebeklerin yüzde 90'ının tedavisini amaçladığı proje, sanat, TV ve spor dünyasının desteğiyle başladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, proje için şu ana kadar 3 trilyon lira harcandığını, yıl sonunda bu rakamın 6 trilyonu bulacağını söyledi. Proje kapsamında 2.5 milyon hasta bilgilendirme broşürü, 800 bin poster ve 2 bin 500 afiş hazırlandı. Televizyonlarda da tanıtımlar sunulacak. Sağlık ocaklarında hem proje hakkında bilgi, hem bebeklere ücretsiz demir damlası verilecek.
Abdi İbrahim İlaç'ın sponsorluğundaki 'Demir Gibi Türkiye' olan projeye Hülya Avşar, Cüneyt Arkın, Tayfun Talipoğlu, Derya Baykal ve Türkiye Güzeli Tuğba Karaca, futbolcular Ümit Özat ve Kemal Arslan da destek verdi. Sponsor şirket, Sağlık Bakanlığı'na 800 milyar lira değerinde 200 bin kutu demir damlası verecek, eğitim için de 250 milyar lira harcayacak.