Anestezi uzmanlarından kefenli eylem

Anestezi uzmanlarından kefenli eylem
Anestezi uzmanlarından kefenli eylem
Anestezi uzmanları ekonomik şartları ve çalışma koşullarını protesto için yaptıkları eylemde ilginç bir iddiayı da gündeme getirdi: Niye anestezi uzmanlarının yüzde 70'inin kız çocuğu oluyor?

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEK-DER) üyeleri, mesleklerinde yaşadıkları sorunları kefen giyerek düzenledikleri basın toplantısıyla dile getirdi. Dernek Başkanı İlkay Aylar, "Ağrısız ve sızısız ameliyat olmayı sağlayan anestetik gazlar, teknisyenlerin kabusu olmuştur. Bizler ecelimizle ölmek istiyoruz" dedi.
ANTEK-DER’in Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan üyeleri, Diyarbakır’da meslekte yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için kefen giyerek basın açıklaması yaptı. Derneğin genel başkanı İlkay Aylar, anestezi çalışanlarının toplumda beklenen ilgiyi görmediğini ekonomik ve çalışma şartlarının olumsuz olduğunu belirterek, asker ve polislere uygulanan dinleme ve moral evlerinin kendilerine de verilmesini istedi. Ameliyathanelerdeki yetersiz şartlardan dolayı oluşan anestezi gazlarının dışarıya atılamadığını belirten Aylar, şöyle dedi:
"Anestezi teknisyenleri olarak yetersiz ücretlendirmeler ve belirsiz görev tanımı sebebiyle bir çok mağduriyet yaşamaktayız. Bir de bunlar yetmezmiş gibi anestezi teknisyenleri sağlık riskiyle karşı karşıyadır. Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen yetersiz atık sistemleri nedeniyle teknisyenlerimiz toksik gazların tehdidi altındadır. Ağrısız ve sızısız ameliyat olmayı sağlayan anestetik gazlar teknisyenlerin kabusu olmuştur. Biz de bakanlık ve üniversitelerde olan, halen devam eden röntgen teknisyenlerine tanınan yılda bir aylık sağlık iznini teknisyen meslektaşlarımız için de talep ediyoruz. Anestezi teknisyeni meslektaşlarımızın bu sağlık tehdidi altında olduğunu kanıtlayan Harran ve Gazi üniversitelerinin 2007 yılında yapmış olduğu bilimsel çalışmada atık anestetik gazların insan DNA’sında kırıklara sebebiyet verdiği ortaya konulmuştur. Teknisyenler ekonomik anlamda da yetersizdir psikolojik anlamda işyerlerinde ego tatminine maruz kalmaktadır. Meslektaşlarımız toplumda hak ettiği saygı seviyesine ulaşamamıştır. Bunlar olumsuz bir getirisi olarak da mesleğimizde narkotik ilaç bağımlılığı had safhaya ulaşmıştır. Artık istiyoruz ki teknisyenlere de doktorlar kadar bu ülkede saygı görsün diğer sağlık çalışanları kadar hak ettiği seviyeye ulaşsın." 

'MESLEKTAŞLARIMIZIN GENELLİKLE KIZ ÇOCUĞU OLUYOR' 
Başkan Aylar, kefen giyip basın açıklaması yapmalarındaki amaçlarının genç yaşta hastalıklardan dolayı mezara girmek ismemeleri olduğunu açıkladı. Aylar, "Bizler ecelimizle ölmek istiyoruz. Bizler kamu ve özel sektörde çalışanlar gibi devletin üvey çalışanları olmak istemiyoruz. Ameliyathanelerdeki çalışan arkadaşlarımız her gün 7/24 bu atık anestetik gazı yetersiz havalandırmalardan dolayı solumak zorunda kalıyor. Ve karaciğer fonksiyonları anormal seviyelere çıkabiliyor, bozulabiliyor. Bu camiada yaygın olan bir inanışa göre de anestezi meslektaşlarımızın genellikle kız çocuğu oluyor. İzmir’de yaptığımız bir ankette 100 anestezi meslektaşımızın 68’nin çocuğu kız, 20’sininki erkek diğerlerinin çocuğu yok. Bizler bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Hiçbir şeyin gizli kalmasını istemiyoruz. Anestetik gazlar aynı zamanda gebe olarak çalışan arkadaşlarımıza da düşük riski 18’de 9 hatırladığım kadarıyla. Fakat Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir uygulaması var. Gebe olan anestezi teknisyenlerini düşük riski bulunduğu için geri hizmete çekebiliyorlar. Ancak bize gelen bazı meslektaşlarımızın bazı kurumların gebe olan arkadaşlarımız geri hizmete çekilmiyor." (Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112358111235818

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anayasal suç işliyorsunuz - Ukelaa

  Kız çocuğu sahibi olmayı protesto sebebi saymak apaçık cinsel ayrımcılık yapmaktır , kız çocuğu ebeveyni olmak bir eksiklikmi ? Ayrıca Allahın gücüne gider derler günaha girmeyin . Son olarakta bir kişisel anektod , bir ameliyet geçirecektim , ilginçtir bu seferinde anestezi doktorum karşıladı beni ameliyathanede , biraz sohbet ettik , beyfendi başka bir dünyada gibiydi , içimden eyvah eyvah bu bana bişey bırakmaz diye geçirmiştim , ameliyatın tam ortasında şu sözü hatırlıyorum , adam ayılıyor acil narkoz verin dediler , hocam fazla otlanmayın ayıp oluyor !

  Kız çocuğu olmak niye kötü? - pekmez_2042

  Esas sorun kız çocuğu ebeveyni olmanın nesi kötü? Mesleki sorunlarınızı doğacak çocuklarınızın cinsiyeti üzerinden mi dile getiriyorsunuz. hepinizin çocuğu erkek doğsaydı bu mesleki bir sorununuz olmadığı anlamına mı gelecekti.

  bilimsel açıklaması - tigertiger

  Y kromozomları X e kıyasla dış etkenlere hassas olduğu için ( örneğin ameliyathanede kullanılan anestezik gazlar yada röntgen ışınları ) babadan gelen x kromozomu daha büyük olasılıkla anneden gelen x ile birleşmektedir. Çünkü Y kromozomu bu etkenlere dayanamamaktadır. Sonuç daha yüksek oranda kız çocuğu olmasıdır. Tabii bu çevresel etkenler insan genetiğinde başka farklı ( ve daha önemli ) yapısal sorunlar da doğurur. Bu durum ciddi sağlık problemlerine ( örneğin yüksek kanser oranları ) yol açabilir. Burada sorun tabii ki kız çocuk sahibi olmak değil bu sağlık sorunlarına maruziyettir ve sanırım arkadaşların kast ettiği de budur.

  son zamanlarda hep kız oluyor - dersimi

  son yıllarda yüksek oranda kız çocuğu oluyor. benim de iki kızım var. yakınlarımdan doğanların yüzde doksanı kız. bu anestezi uzmanları uçmuş biraz.

  anlayamadım - indigo

  Ben anestezide kullanılan gazlar ile kız çocuk sahibi olunması bağlantısını anlayamadım, makul bir açıklaması olan var mı? Bu anketi yaparken kadın çalışanları anket dışında bırakmışlar mı acaba? Bir çocuğun erkek olup olmayacağının babaya bağlı olduğunu düşünürsek kadın çalışanların aldığı gazın (ki ben hala gaz bağlantısını çözemedim) durumda bir etkisi olmayacaktır.

  Hayırdır? - vancetti

  Hayırdır inşallah, bunlarda eğitimli olanlarımız, siz hala bebeğinizin cinsiyetiyle mi meşgulsünüz?.

  nasıl? - bbuucu

  anestezide çalışanların haklı taleplerine destek vermemek mümkün değil. haberin sonunda ise ilginç bi tez var.tabi cinsiyetçi bir algı yaratmadan haberi yapmak ve yorumlamak gerek. gerçekten merak ettiğim için soruyorum. anestezide çalışanların çoğunun çocuğunun kız olmasının nasıl bir bilimsel açıklaması olabilir ki?