Anıtkabir doldu taştı

Türkiye'nin dört bir yanından 7'den 70'e binlerce kişi, Atatürk'ü anmak için
Anıtkabir'e akın etti.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişi, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 63. yılında, Anıtkabir'e aktı.
Sabahın erken saatlerinden itibaren Anıtkabir'e gelen ve büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu genç, yaşlı ziyaretçiler, Ata'nın huzuruna 10. Yıl ve Gençlik marşlarını söyleyerek çıktı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir'de, ziyaretçilerin üzerleri ve çantaları, kapılarda arandı.
Başlarına 'Atam İzindeyiz' yazan, kırmızı-beyaz bantlar takan öğrenciler, sık sık "Türkiye Laiktir, Laik Kalacak", "Gururluyuz, Güçlüyüz, Atatürkçüyüz" sloganları attı.
Anıtkabir'e akın eden vatandaşlar, Atatürk'ün huzuruna çıkarak, saygı duruşunda bulundu ve ellerindeki kırmızı, beyaz, sarı karanfilleri Atatürk'ün kabrine bıraktıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı ve Atatürk'ün silah arkadaşı İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret etti.
Bazı ziyaretçiler, Ulu Önder Atatürk ile İnönü'nün kabrinin başında dua okurken, bazıları da gözyaşlarını tutamadılar.

BÜYÜKELÇİLERİN DUAYENİNDEN ZİYARET

Yakınlarının yardımıyla Anıtkabir'e gelerek Ata'nın huzuruna çıkan özürlü vatandaşlar, çeşitli illerden gelen öğrenciler ellerinde taşıdıkları Atatürk fotoğraflarıyla, Cumhuriyet'in ilk günlerini gören eski kuşak, her yaştan öğrenci ve Türkiye'nin dört bir yanından gelenler, Atatürk'e "Rahat uyu, biz buradayız" dercesine, bir kez daha bağlılıklarını yinelediler ve saygılarını sundu.
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuat Yasin de, Türkiye'deki büyükelçilerin duayeni olarak Atatürk'ü ziyaret etti ve çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu.