Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca açık olacak

Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca açık olacak
Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca açık olacak
Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümünde savaşta tamamı şehit olan 57. Alay, Anıtkabir'de törenle anılacak. 24 Nisan tarihinde Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca ziyaretçilere açık olacak.

RADİKAL- Dünya Savaşı’nın en önemli cephesi olan ve Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı kabul edilen, Mustafa Kemal’in Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçerek, cephede tamamının şehit olduğu 57. Alay 24 Nisan 1915 tarihi Anıtkabir’de görkemli bir törenle anılacak. Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre anma töreni nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı kararıyla Anıtkabir sabaha kadar halka açık kalacak. Atatürk ’ün ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir’de 24 Nisan’ı 25 Nisan’ a bağlayan gece sabaha kadar Çanakkale şehitleri için nöbet tutulacak.

ŞAFAK YÜRÜYÜŞÜ


Sanayici Girişimci ve Yatırımcı İşadamları Derneği (SAGİYAD) ile Anıtkabir Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği anma töreninde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ’ün huzurunda 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gece de Anıtkabir içindeki müze bölümü dışındaki tüm alanlar halkın hizmetinde olacak. Gece yapılacak anma töreninde barış fenerleri havaya bırakılacak. Türk Kızılay’ı da ziyaretçilere Anıtkabir'de sabah saat 04.00’da kırık buğday çorbası ve kuru ekmek ikram edecek. Daha sonra güneşin doğmasına yakın bir zamanda anma törenine katılanlar Aslanlı Yoldan şafak yürüyüşüne geçerek mozoleye çelenk bırakacak. Anıtkabir’deki askerler o geceye özel olarak Çanakkale’de Türk askerinin kullandığı üniformalarla nöbet tutacak. Anıtkabir Komutanlığı tarafından da daha önce hiç yayınlanmamış Çanakkale belgeselleri yayınlanacak.