Anıtkabir'de 17 yıl sonra ilk konser

Anıtkabir'de 17 yıl sonra ilk konser
Anıtkabir'de 17 yıl sonra ilk konser
Anıtkabir'de tarihi günlerden biri yaşanıyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla birlerce kişi Anıtkabir'e koştu. Kalabalık, bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle alanı tıklım tıklım doldurdu. Etkinlikler kapsamında Anıtkabir'de 17 yıl sonra ilk kez konser verildi.

RADİKAL- 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle vatandaşlar Anıtkabir'e adeta akın etti. Şu anda da Anıtkabir avlusunda binlerce vatandaş toplanmış durumda. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Anıtkabir'e gelen vatandaşlar, yol boyunca çeşitli sloganlar attı, 10. Yıl ve İzmir marşlarını söyledi. Vatandaşlar, Atatürk'ün mozolesinin önünde dua okuyarak, mozoleye kırmızı, beyaz karanfiller ve güller bıraktı.
     
MÜZE ÖNÜNDE KUYRUK

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesini de ziyaret eden kalabalık nedeniyle müze önünde kuyruk oluştu. Turistlerin de ziyaret ettiği Anıtkabir alanına, Ulu Önder Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkışını anlatan, şahlanan at üzerindeki Atatürk'ü tasvir eden dev yağlı boya tablo konuldu. Vatandaşlar tablonun önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Askerlerin nöbet değişimine de ilgi gösteren vatandaşlar, askerleri sık sık alkışladı. Bu arada, Anıtkabir Komutanlığı koordinatörlüğünde düzenlenecek etkinlik çerçevesinde Anıtkabir'de 17 yıl aradan sonra ilk kez konser verilecek. Bugün gece yarısına kadar halka açık olacak Anıtkabir'de konser için sahne oluşturuldu.

1919 BARIŞ FENERİ

Genelkurmay Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla TSK Bandoları tarafından Anıtkabir'de ve Ankara 'da yer alan AVM'lerde halka açık olarak gerçekleştirilecek konserler olacağını duyurdu. Bu arada, Anıtkabir Komutanlığı koordinatörlüğünde düzenlenecek etkinlik çerçevesinde Anıtkabir'de 17 yıl aradan sonra ilk kez konser verildi.

Anıtkabir'de 19.00-23.00 saatleri arasında gerçekleştirilen programda Hakan Aysev, Feryal Türkoğlu ve TSK Armoni Mızıkası ile Atatürk Gençliği Korosundan Atatürk'ün Sevdiği Türküler ve Bando Konseri yer aldı. Genelkurmay tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca Anıtkabir'deki programın 1919 adet Barış Fenerinin uçurulmasıyla son bulacağı da duyuruldu.

Antalya'da 19 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayına on binlerce kişi katıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda ise yaklaşık 100 bin kişi Sıla konserini dinledi.


19 Mayıs dolayısıyla yurdun dört bir yanında fener alayları düzenlendi. Karabükte de yaklaşık bin kişi meşalelerle yürüdü.