Anıtkabir'e akın oldu

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 66. yıldönümünde, Anıtkabir'de düzenlenen ve devlet erkânının tam kadro katıldığı devlet töreniyle anıldı.
Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkânı katıldı.

ANKARA - Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 66. yıldönümünde, Anıtkabir'de düzenlenen ve devlet erkânının tam kadro katıldığı devlet töreniyle anıldı.
Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkânı katıldı. Atatürk'ün kabrine çelek konulması ve saygı duruşu ile İstiklal Marşı'nın okunması ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Sezer deftere özetle şunları yazdı: "Cumhuriyetimizin kazanımları, başımızı her zaman dik tutmamızı, onurlu bir yaşam sürmemizi sağlamış; bizlere aydınlık yarınların kapılarını açmıştır. İlke ve devrimleriniz, evrenselleşen düşünceleriniz, ülküleriniz ve öngörüleriniz yol göstericimiz olacak ve yolumuzu aydınlatacaktır."
Devlet töreni ardından Anıtkabir, adeta ziyaretçi akınına uğradı. Askeri ve sivil erkân ile öğrencilerin yanı sıra çok sayıda başkentli, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Atatürk'ün öldüğü saat olarak bilinen 09.05'te sirenler çalarken, Ankara'da iki dakika adeta hayat durdu.