Anıtkabir'e ziyaretçi akını

ANKARA - Türkiye’nin her yerinde düzenlenen törenlerle Atatürk anılırken başkentte vatandaşlar Anıtkabir’e akın etti. Resmi törenlerin bitmesinin ardından Anıtkabir’in çevresi park halindeki otobüs ve otomobillerle çevrildi. Ankara’dan ve çevre illerden gelen onbinlerce vatandaş, Anıtkabir’in girişlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.
Anıtkabir’deki resmi törene ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, bakanlar, kuvvet komutanları, siyasi parti liderleri, milletvekilleri ile askeri ve sivil erkân katıldı. 

Askerler tam kadro katıldı
 Gül’ün mozoleye çelenk koymasının ardından  saygı duruşuna geçildi. Bu sırada Türkiye’de tüm bayraklar yarıya indirilirken trafikte bulunan araçlar, çalan siren seslerine eşlik ederek Ata’ya saygılarını gösterdiler. Vatandaşlar da cadde, sokak ve işyerlerinde saygı duruşuna katıldılar. İki dakikalık saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Gül Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamak üzere Misak-i Milli Kulesine geçti.
Anıtkabir’deki törenlere Ankara Garnizonu’nda bulunan subay ve astsubaylarda da tam kadro katıldı.
TBMM’deki törende ise Başkanvekili Sadık Yakut, saat 09.05’de Meclis’teki Atatürk Anıtı’na, üzerinde “TBMM Başkanlığı” yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi koydu.
Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde 10 Kasım dolayısıyla, Atatürk’ün Atatürk Orman Çiftliği’ne ziyaretine ilişkin 7 dakikalık görüntüye yer verildi.
Ankara ve Gazi üniversitelerinde de dün Atatürk’ü anmak için çeşitli törenler düzenlendi.
Yurtışında da başta KKTC’nin başkenti Lefkoşa olmak üzere bir çok ülkede düzenlenen törenlerle Atatürk anıldı.
Yunanistan’ın Selanik kentinde Atatürk’ün doğduğu evde de anma töreni yapıldı. (Radikal)