Anıtkabir'in altındaki tümülüs

Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'in kurulduğu Rasattepe'de yüzlerce yıl önce Frig büyüklerinin mezarları vardı.

ANKARA - Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'in kurulduğu Rasattepe'de yüzlerce yıl önce Frig büyüklerinin mezarları vardı.
Prof. Dr. Tahsin Özgüç, Anıtkabir'in yapımı sırasında ortaya çıkan iki ayrı tümülüste 1945 yılında yapılan kazılarda, Friglerin ölüleri yakarak küllerini toprak kaplarıyla gömdükleri iki mezarın ortaya çıktığını belirtti. Özgüç şöyle konuştu: "1945 yılındaki kazıda arkeolog Mahmut Akok'la birlikte çalıştık. M.Ö. 8. yüzyıla tarihlendirilen mezarlarda, çeşitli kaplar, mızrak ve ok uçları, iki el tası ile üzeri çok ince işlenmiş tunç kemer tokası bulundu. Kazılarda bulunan bu eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde koruma altına alındı.
Bugünkü Anıtkabir'in kurulduğu alanda, tümülüslerdeki mezar odalarında da Frig âdetlerine göre gömülmüş, iki Frig büyüğünün toprak kaplardaki küllerini bulduk. Frig kültüründe zenginlikten çok anıtsallığın vurgulanması için mezarlar tümülüs şeklinde yapılırdı."
Dünyada eşi yok
Kazı raporuna göre, 8.5 metre yüksekliğinde ve 50 metre çapındaki ilk tümülüste yapılan kazılarda bulunan yaldızlı tunçtan yapılmış ince işlemelerle süslü kemer ve tokasının, dünyada 'eşsiz' olduğu belirtiliyor.
Frigler, Anadolu'ya M.Ö 12. Asır başlarında kavim göçleri sırasında gelmişti. Hitit devletini yıkarak Anadolu'da yeni bir devlet kuran Friglerin başkenti, Polatlı yakınında bulunan Gordion şehri idi. Gordion çevresindeki Frig prens, prenses ve krallarına ait tümülüslerde yapılan kazılarda, pek çok eser bulunmuştu.