Ankara '48 saatlik kâbus'la uyandı

Başkentte sular kesildi
Türkiye'nin her yerinden kuraklık haberleri yağıyor. Başkentin yarısı dün 48 saatlik susuz günlere girdi. Enerji ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 48 saatlik kesintiyi hatalı bulurken, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kesintilerin üç dört güne çıkabileceğini belirtti. Uzmanlar: "Kesinti demek, salgın demek."

ANKARA - Başkentin yarısı dün 48 saatlik susuz günlere girdi. Enerji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı uzmanları 48 saatlik kesinti yapmanın yanlış olduğunu dile getirirken, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, su rezervlerindeki durum nedeniyle kesintilerin üç-dört güne de çıkabileceği konusunda uyardı.
Sağlık Bakanlığı kesintilerin kısa süreli olmasını ve herhangi bir salgın halinde kesintilere son verilmesini istedi. 350 okulda su deposu bulunmadığı gibi Çankaya Belediyesi'nin denetlediği beş okul deposunun üçü kirli çıktı. Meteoroloji raporlarında uzun bir kuraklık görünen Ankara'ya her gün yağmur yağsa bile Kesikköprü Barajı'ndan getirilen su evlere varıncaya dek kesintiler sürecek. ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, durumu bir 'afet' olarak nitelerken kesintilerin tüketime göre gelecek dönemde üç-dört güne kadar uzayabileceğini söyledi.
Okulların durumu vahim
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara'da 350 civarındaki devlet okulunun su deposu olmadığını tespit etti. Bazı okulların su depoları da hasarlı çıktı. Su deposu küçük olan okulların depolarının büyütülmesi ve olmayan okullara su deposu yapılması gerektiği belirtildi. Kullanılan malzeme ve depo büyüklüğüne göre maliyetlerin 4-10 milyar YTL arasında değiştiği öğrenildi.
Çankaya Belediyesi, beş okulda su deposundan aldığı sularda yaptırdığı testlerde depoların üçünün 'hijyenik koşulları taşımadığını' tespit etti. Bunun üzerine, ilçe sınırlarındaki tüm okullarda dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Belediye, okulların yanı sıra ev ve iş yerlerinde bulunan su depolarını da ücretsiz dezenfekte etmeye başladı.
Ankara'daki su kesintileri TBMM'yi etkilemeyecek. Toplam 4 bin 300 tonluk dört su deposunu devreye sokacak olan TBMM, kesintiler beş gün sürse bile milletvekillerinin, sosyal tesislerin ve bahçelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suya sahip olacak.
JMO: Sorumlu belediye ve ASKİ
Halkevleri üyeleri ise dün Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak su kesintisini protesto ederken Jeoloji Mühendisleri Odası da kesintilerin sorumlusunun küresel ısınma değil, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ olduğunu savundu. JMO'dan yapılan açıklamada DSİ Ankara İçme Suyu Master Planlarında, Ankara'nın 2050 yılına kadarki su ihtiyacının nasıl karşılanacağının planlandığı, ASKİ'nin, görevini yerine getirmeyerek, en son ve yedek proje olan Kızılırmak projesini devreye sokmak durumunda kaldığı iddia edildi.