Ankara Adliyesi önce hareketlendi sonra 'durdu'

Ankara Adliyesi önce hareketlendi sonra 'durdu'
Ankara Adliyesi önce hareketlendi sonra 'durdu'

Fotoğraf: Mehmet Bilber

Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Cem Aygün ve Ethem Sarısülük'ün aileleriyle Gezi eylemlerinde gözaltına alınanların arkdaşları ve aileleri Ankara Adliyesi önündeki eylemlerde buluştu.
Haber: MEHMET BİLBER - mehmetbilber@gmail.com / Arşivi

ANKARA -  Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Cem Aygün davasının 3. duruşması bugün görüldü. Ailenin zanlı polisin tutuklanması talebini mahkeme reddedince aile karara tepki gösterdi. Adliye önünde pankart açan ve ‘Katil polis hesap verecek’ sloganları atan aile adına avukat Murat Yılmaz açıklama yaptı. Açıklamaya Gezi eylemlerinde, yine polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de destek verdi. Adliye önü bu hareketli dakikalardan sonra ‘durma’ eylemine sahne oldu. Gezi eylemlerinden sonra yapılan operasyonda arkadaşlarının gözaltına alındığı öğrenilen Hasan Koç durma eylemine başladı. Eyleme gözaltına alınanların aileleri de destek verdi.

Dün Cem, bugün Ethem, yarın kim?
30 Ağustos 2012’de Keçiören’de “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından açılan ateşle hayatını kaybeden Cem Aygün davasının 3. duruşması gerçekleştirildi. Duruşmada aile avukatlarının zanlı polisin tutuklu yargılanma talebi mahkemece reddedildi. Duruşma sonrası Aygün ailesi karara tepki gösterdi. Üzerinde ‘Cem Aygün’ü öldüren katil polislerin en ağır cezayı almalarını istiyoruz, kaza değil cinayet’ yazılı pankart açan ve “Katil polis hesap verecek” sloganları atan aile fertleri sinirlerine zor hakim oldu. Aileyi ÇHD’li avukatlar yatıştırmaya çalıştı. 1 Haziran’da polis tarafından vurulan ve hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de aileye destek verdi. ÇHD Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz yaptığı açıklamada yargı kolluk kuvvetlerini korudukça yeni cinayetler yaşanıyor. Dün Cem vuruldu, bugün Ethem. Yarın kim bilir kim vurulacak?” dedi. Aygün ailesi daha sonra hep birlikte Ethem’in vurulduğu yere gitti.

Adliyeye karşı ‘durdular’
Aygün ailesinin eyleminin ardından adliye önünde bu kez Gezi eylemlerine katıldıkları için düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 26 kişi için durma eylemi yapıldı. Hasan Koç adlı bir kişi üzerinde ‘Arkadaşlarım gözaltında, burada duruyorum’ yazılı dövizi önüne koyarak adliyeye karşı durmaya başladı. Kısa sürede çevredekilerin desteğini alan Koç’a bazı vatandaşlar su ve bisküvi getirdi. Duruşmadan çıkan Aygün’ün babası İsmet Aygün ‘onlar da bizim çocuklarımız’ diyerek bir süre durma eylemine katıldı. Zaman zaman adliyeden çıkan bazı avukatlar da durarak destek verdi. Daha sonra adliye önüne gözaltına alınanların aileleri de gelerek durma eylemine destek verdi.