Ankara azilden memnunmuş

Fener Rum Patriği Bartholomeos başkanlığında toplanan Ortodoks dini yetkililerinin Kudüs Patriği'ni sorgulamak için İstanbul'da yaptıkları toplantının yankıları sürüyor.

ANKARA - Fener Rum Patriği Bartholomeos başkanlığında toplanan Ortodoks dini yetkililerinin Kudüs Patriği'ni sorgulamak için İstanbul'da yaptıkları toplantının yankıları sürüyor.
Toplantının 'Hıristiyan şeriat mahkemesi' olarak tanımlanması ve Lozan Anlaşması'nın ihlal edildiği iddiaları üzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, "Toplantının İstanbul'da yapılması Türkiye'nin Patrikhane'ye atfedilen 'ekümeniklik' sıfatına ilişkin bilinen görüş ve tutumunda bir değişiklik anlamına gelmemektedir" dedi. Dışişleri'nin 'Ortodoksların iç işi' açıklamasına karşın Kudüs Patriği İrineos'nun azledilmesi Ankara'da memnuniyetle karşılandı. Diplomatik kaynaklar, İrineos'nun Kudüs Patrikhanesi'nin mallarını satmasının Türkiye'yi rahatsız ettiğini kaydetti.
Fener Rum Patrikhanesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise şöyle dendi: "Fener'de toplanan meclis, âdet olduğu üzere, İrenios'yla ilişkilerin kesilmesine karar vermiştir. Kilisede zuhur eden nahoş durumu gidererek sulhu sağlamayı hedefleyen bu toplantı, yargılama olarak değerlendirilemez."


    http://www.radikal.com.tr/7472237472230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.