Ankara Bala artçı sarsıntılarla kıpır kıpır

Bayramın ilk gününde meydana gelen 5.7'lik sarsıntının ardından depremin merkez üssü ola Ankara'nın Bala ilçesi sallanmaya devam etti.

ANKARA/KOCAELİ - Bayramın ilk gününde meydana gelen 5.7'lik sarsıntının ardından depremin merkez üssü ola Ankara'nın Bala ilçesi sallanmaya devam etti. 11.48'de meydana gelen büyük depremin ardından dün saat 10.01 itibarıyla büyüklükleri 2.1 ile 4.6 arasında değişen 117 adet küçük deprem meydana geldi.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) ile Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün birlikte oluşturduğu üç ekip dün deprem bölgesinde çalışmalarına devam etti. TÜBİTAK MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Sedat İnan, önceki gün saat 11.48'de meydana gelen büyük depremin 12 saat ardından bölgeye giden ekiplerin ek deprem istasyonlarını kurarak sarsıntıları gözlemlenmeye başladığını, gerekli durumlarda basın açıklaması yapılacağını söyledi.
2005'in konutları hâlâ proje!
Depremin merkez üssü Bala ilçesi ve köylerindeyse endişeli bekleyiş sürüyor. Can kaybına yol açmayan 5.7'lik sarsıntı Ankara ve çevre illerde hissedilmişti. Depremde evleri zarar gören Sırapınar Köyü'nden 15 aile geceyi yakınlarının evlerinde geçirdi. Bir hafta içinde bitirilecek hasar tespit çalışmalarının ardından evleri oturulamaz durumda olanlara kira yardımı yapılacak. Sırapınar'da 2005'teki depremin ardından yapılması gereken deprem konutlarının inşasına martta başlanacak. Yukarı Hacıbekir köylüleriyse telef olan hayvanların leşlerinin enkazdan çıkarılması için yardım bekliyor.
En büyüğü buydu
B.Ü. Kandilli Rasathanesi'nden depremin ardından yapılan açıklamada bölgede aktif tali kırıklar olduğu ve bu kırıkların bölgede 4.7-5.7'lik sarsıntılar yapabileceği belirtilmişti.
Açıklamada şöyle denilmişti:" Bölgedeki deprem oluş düzeni, deprem dizileri şeklindedir. Deprem dizileri, bölgede bulunan aktif fayların uzunluklarına ve miktarına bağlı olarak büyüklüğü 4.7 ile 5.7 arasında depremler üretirler. Özellikle iki senedir bölgede devam eden deprem etkinliği bu şekilde yorumlanabilir. Bugün meydana gelen deprem, bu dizinin şu ana kadar olan en büyük depremi olup, bu depremi takiben bölgede özellikle 4.5 ile 4.7 büyüklüğüne varabilecek artçı depremler beklenmelidir." (Radikal, aa, dha)