Ankara Başsavcılığı Peres için soruşturma izni istedi

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MAZLUMDER’in suç duyurusunda bulunduğu Peres, Olmert ve Livni’nin arasında bulunduğu İsrail yöneticileriyle ilgili soruşturma izni için Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’e başvuruda bulundu.
MAZLUMDER yöneticileri, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, Savunma Güçleri Güney Komutanı Yoav Galant, İsrail ordu görevlileri Amir Peretz, Binyamin Ben Eliezer, Avi Dichter, Carmi Gilon, Dan Halutz, Doron Almog, Eliezer Shkedy, Giora Eiland, Matan Vilnai, Moshe Bogie Yaalon, Shaul Mofaz ve ismi tespit edilemeyen diğer şüphelilerin, Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ maddeleri yönünden cezalandırılmaları için suç duyurusunda bulunmuştu.
Başsavcılık, TCK’nın 13. maddesi uyarınca, bu kişiler hakkında soruşturma izni talebini içeren fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi. (Radikal)