Ankara bayrama sarsıntıyla girdi

Deprem küçük endişesi büyük

Ankara'da, merkez üssü Bala olan 5.7 büyüklüğündeki depremle artçı şoklar endişe yarattı. İçişleri, bir can ve mal kaybı olmadığını, sadece terk edilmiş bazı evlerin hasar gördüğünü açıkladı. Prof. Işıkara: "O, oraya özgü bir depremdi ve bitti."

ANKARA - Başkent'te depremin ilk günü sarsıntıyla başladı. Ankara'nın Bala ilçesi dün gün boyu sallandı. Saat 11.48'de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem, çevre ilçelerin yanı sıra, komşu illerde de hissedildi. Bala'daki bazı eski yapıların hasar gördüğü deprem can kaybına yol açmadı. Deprem Ankara merkezinde ise panik yaratmadı.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre; Bala dün saat 09.36'da 4.0 büyüklüğünde, en büyüğü 11.48'de 5.7 şiddetinde ve bunun ardından en büyüğü 4.0 büyüklüğünde olmak üzere, saat 16.30'a kadar toplam 16 kez sallandı.
Depremin merkez üssünün Yeniyapan Köyü olduğu kaydedildi. Depremler çevre ilçelerin yanı sıra, Karabük'ten Kayseri'ye, Konya'dan Samsun'a kadar geniş alanda hissedildi.
15 kerpiç ev yıkıldı
Depremden en fazla zararı 35'inde devamlı oturulan, diğerleri geçici kullanılan 228 haneli Sırapınar Köyü gördü. Bu köyde 15 kadar kerpiç ev yıkıldı. Bugünkü depremde köydeki binalardan 150'sinden fazlasının hasar gördüğünü söyleyen Sırapınar Muhtarı Muhammet Yıldırım, "Evleri ağır hasar görenler, yakınlarının evlerinde kalacak. Kızılay ekibi çadır vermek istedi, ancak kimse kullanmayacağı için almadı" dedi.
Sivil savunma ekipleri hemen Bala'ya gönderilirken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ilk açıklamasında, "Şu anda artık rahatça söyleyebiliriz ki, depremde herhangi can kaybı, yaralanma, hasar yok, hayvan telefi bile yok. Sadece eski, terk edilmiş bazı evlerde hasar var" diye konuştu. Ankara Valisi Kemal Önal da, vatandaşlardan tedirgin olmamalarını isteyerek, olası yeni bir depreme karşı gerekli önlemlerin alındığını söyledi.
Afet İşleri Genel Müdürlüğü, evleri zarar görenlere kira yardımı yapılacağını açıkladı. Bala'da incelemelerde bulunan Bakan Atalay da, "Kimseyi mağdur etmeyeceğiz" dedi.
Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, Sırapınar köyünün yanı sıra Karaburun ve Yeniyapan köylerinde de bazı evlerin hasar gördüğünü söyledi. Yıkılan bir evin 2005 yılında meydana gelen depremde ağır hasarlı olduğu için boşaltıldığını belirten Gürbüz, aynı depremde bölgedeki 55 evin de 'ağır hasarlı' olarak kayıtlara geçtiğini hatırlattı.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı
Afet İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri Yeniyapan Köyü'nde bir cami minaresi yıkıldığını, Avşar beldesinde de bazı binaların hafif şekilde hasar gördüğünü tespit etti. Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü ise
Abazlı, Yeniyapançarsak, Karahamzalı, Bahçekaradalak, Yeniyapanşeyhli köylerinde de hasarlı konutlar bildirildiğini açıkladı. (Radikal, aa)