Ankara bunları konuşuyor: Operasyon 'Köşk seçimi'ni etkiler

Ankara bunları konuşuyor: Operasyon 'Köşk seçimi'ni etkiler
Ankara bunları konuşuyor: Operasyon 'Köşk seçimi'ni etkiler

Fotoğraf: Selahattin Sönmez / HDN

Bakan çocuklarını da kapsayan "yolsuzluk operasyonu" siyaseti allak-bullak etti. Başkent kulislerinde, yerel seçimlerden Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dek pek çok konu hakkında değerlendirmeler yapılıyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARABakan çocuklarını da kapsayan “yolsuzluk operasyonu” siyaseti allak-bullak etti. AK Parti , yerel seçim gündemine bir kenara bırakıp operasyona odaklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kurmayları iki gündür durum değerlendirmesi yapıyor.

AK Parti, Erdoğan’ı hedef alan ve Cemaatin de içinde yer aldığı küresel bir operasyonla karşı karşıya kaldığını düşünüyor. Operasyonun içeriğinden çok “zamanlama” ve “hedef”ine dikkat çekiyor. Ankara kulislerinde ise “delil”lerin güçlü olduğu operasyonların devamının gelebileceği konuşuluyor. Soruşturma yürürken AK Parti kulislerinde “karşı hamle”ler üzerine fikir jimnastiği yapılıyor. Bu arada yaklaşan kabine revizyonu son operasyonla beraber farklı bir boyut kazandı. “Soruşturmanın selameti” açısından İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ve operasyonda adı geçen diğer 3 bakanın değişebileceği konuşuluyor.

İşte ortalığın toz-duman olduğu Ankara’da son durum:

HSYK’DAN SAVCILARA ‘GÜVENOYU’: Adalet Bakanı Sadullah Ergin, operasyonun olduğu gün Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu seçim bölgesi Hatay’da idi. Acil bir şekilde Ankara’ya gelen Ergin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki odasına gitti. Ergin, burada Adalet Bakanı Müsteşarı, HSYK Başkanvekili ve bazı kurul üyeleriyle görüştü.

USÜL HATASI YOK, DELİLLER SAĞLAM: Bakan Ergin’in yaptığı görüşme ve İstanbul ile kurulan temas trafiğinden sonra operasyonun usulüne uygun yapıldığı görüşünün ağırlık kazandığı söyleniyor. Bakanlığa yakın bir kaynak, “Deliller çok sağlam ve Hükümet bunun farkında” dedi. Bu yüzden savcılar görevden alınmadı, 2 yeni savcı atandı. Soruşturmada usul hatası görülmediği için HSYK’nun bugün yaptığı toplantıda savcıların durumu gündeme gelmedi.

OPERASYON BELEDİYE VE KÖŞK SEÇİMLERİNİ ETKİLEYEBİLİR: Yolsuzluk Operasyonu AK Parti’nin moralini bozdu. Olayın iç yüzünü öğrenmeye çalışan partililer sosyal medyadan ve kameralardan uzak durmayı yeğliyor. Operasyonun genişleme kaygısı kadar yerel seçimlere olası etkisi de dile getiriliyor. Sürecin tersine çevrilememesi durumunda operasyonun yerel seçim sonuçlarını olumsuz etkilemesinden kaygı duyuluyor. Yerel seçimleri Cumhurbaşkanlığı seçiminin “prova”sı olarak gören AK Parti kurmayları, siyaseti yeniden şekillendirebilecek bir operasyonla karşı karşıya olduklarının farkında.

HÜKÜMET NE YAPABİLİR: Hükümet ve parti yönetimi yaşanan gelişmeleri uluslar arası ayağı da olan zaman ayarlı “operasyon” olarak görüyor. Hizmet Hareketi’ni de operasyonun parçası olarak gören AK Parti çevrelerinde Gezi ile başlayan ve Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını önlemeye dönük küresel bir operasyonun ikinci bölümünün sahnelendiği görüşü hakim.

‘PARALEL YAPI’ OPERASYONU: AK Parti kulislerinde uzun süredir Hizmet Hareketi devlet içinde “paralel yapı” kurmakla suçlanıyor. Yolsuzluk operasyonunun ardından bu “yapı”ya dönük karşı atağa geçileceği söyleniyor. Ellerinde “ 30 kişilik liste” olduğunu söyleyen bazı AK Partililer “Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve açıklamak,” casusluk”, “devlet sırlarını ifşa” suçlamalarıyla sivil isimlere dönük karşı operasyon olabileceğini iddia ediyor.

4 BAKAN NE OLACAK: AK Parti’de “Erdoğan’ı yedirmeyiz” refleksi yeniden devrede. Başbakan Erdoğan’ın siyasi hamleleri, operasyonda adı geçen 4 bakanın durumu merak konusu. Başbakan Erdoğan, ay sonunda kabine revizyonuna hazırlanıyordu. Operasyon öncesi revizyonun 3 ila 5 bakanla sınırlı kalacağı konuşulurken bugün kapsamın genişleyebileceği söyleniyor. “Soruşturmanın selameti” açısından İçişleri Bakanı Muammer Güler’in öncelikle görevden ayrılabileceği, diğer 3 ismin de revizyon kapsamına girebileceği konuşulan senaryolar arasında. AK Parti’de, “Başbakan zor zamanlarda ekibini feda etmez” görüşünü dile getirenler de az değil.