Ankara da uyumadı

Ankara da uyumadı
Ankara da uyumadı
'Gezi'ye destek veren Ankaralılar cuma gününden bu yana ayakta. Kentte dün de hem eylem hem sert müdahale vardı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Aralarında sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu farklı siyasi görüşlere sahip gruplar İstanbul ’daki eylemlere destek amacıyla Ankara ’da üç gündür ayakta. Cuma günü başlayan destek eylemleri dün de sürdü.
Batıkent, 100. Yıl, ODTÜ, Ayrancı, Eryaman, Mamak, Dikmen, Cebeci, Bahçelievler’de halk önceki gece sokaktaydı. Ayrancı Güvenlik Caddesi’nde göstericiler gecenin ilerleyen saatlerine kadar tencere ve tavalarla eyleme devam ettiler. Cadde üzerinden geçen araçlar da korna çalarak göstericilere destek verdi. Başbakan Erdoğan ’ın evinin de bulunduğu Keçiören’de de halk evlerinde ışıkları yakıp söndürerek eyleme destek verdi. Mamaklılar saat 23.00 civarında Kızılay’a yürüyüşe geçti. Çevik Kuvvet, Kolej’de yoğun gaz bombasına maruz kalan göstericileri geri püskürttü.
Cumartesi tüm gün Kızalay’da polisin biber gazı ve tazyikli su müdahalesi ile karşı karşıya kalan eylemciler gece polisin çekilmesiyle meydanı doldurdu. Ancak gece yarısı polis eylemcilere biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale etti. Çok sayıda kişi de gözaltına alındı. İtfaiyeye ait su tankerlerinden TOMA’lara su takviyesi yapıldı.
Olaylar sırasında kullanılan biber gazının etkisinin dün sabah da sürdüğü, görevlilerin gaz maskesiyle dolaştığı metro ve Ankaray’ı kullanan vatandaşların nefes almakta zorlanarak ağızlarını kapattıkları ve gözlerinin yaşardığı görüldü.
Ülkücülere solcu alkışı
Protestolar dün de devam etti. Saat 14.00’de Güvenpark’ta toplanan kalabalık hükümet ve Başbakan aleyhine sloganlar attı. CHP , ÖDP, TKP ile diğer sol örgüt ve partilerin ağırlıkta olduğu kalabalıkta çok sayıda Türk bayrağının yanı sıra Suriye ve Küba bayrakları da açıldı. Güvenpark’taki kalabalık daha sonra Kızılay Meydanı’nı araç trafiğine kapattı. Meydanda çok sayıda sol grubun yanı sıra az da olsa ülkücülerin bulunması dikkat çekti. Doğu Türkistan ve Bozkurtlu bayrak açan ülkücülere bazı sol gruplar alkışla destek verdi.
Kızılay’ı yaklaşık 2 saat trafiğe kapatan protestoculardan bir grup Başbakanlık civarında bulunan polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Göstericilerden bazıları kaldırım taşlarını kırarak polise atarken polis bazı apartmanlardan gaz bombası attı.
Gazeteci Karadağ’a gözaltı
 
Ankara’da önceki geceki gösteriler sırasında Kanal D’nin Ankara Temsilcisi Erhan Karadağ da gözaltına alındı. Twitter’da “Eylemcilere destekten ank emniyetinde gözaltindayim.” diye yazan Karadağ yaklaşık sekiz saat sonra serbest bırakıldı. Basın Konseyi dün açıklama yaparak Erhan Karadağ’ın gözaltına alınmasını kınadı.